خانه پیش ساخته خانه ای است که در زمین ساخته نشده باشد. در عوض، تمام قطعات در یک کارخانه تولید می‌شوند و سپس به قطعه زمین منتقل می‌شوند و در آنجا برای ساخت خانه ، به یک دیگر مونتاژ می‌شوند. بزرگترین مزیت خانه های از پبش ساخته این است که آنها در یک محیط صنعتی کنترل شده تولید می شوند، کنترل کیفیت را افزایش می دهد، عایق کاری و بهره وری انرژی خانه را بهبود می بخشد و زمان ساخت را تسریع می بخشد.

تقاضا برای خانه های پیش ساخته در ایران در حال افزایش است، گر چه آنها همچنان بسیار نادر هستند و اطلاعات زیادی در مورد نحوه ساخت آنها وجود ندارد. در این مقاله کمی به این موضوع می پردازیم و شما را با انواع خانه های پیش ساخته موجود در بازار آشنا می کنیم.

خانه های بتنی پیش ساخته

بتن یکی از بهترین مصالح ساختمانی است . چون مقاوم، پایدار، کاربردی و در برابر شرایط نامساعد جوی مقاوم است. علاوه بر این، بتن طراحی مدرنی را ارائه می دهد و خانه هایی با خطوط مستقیم و ساده، سقف های مسطح و پنجره های بزرگ را ایجاد می کند. به همین دلیل از بلوک های بتنی برای بسیاری از انواع خانه های پیش ساخته در کنار فولاد استفاده می شود که معمولاً برای سازه های داخلی استفاده می شود.

هنگامی که یک خانه بتنی به صورت صنعتی ساخته می شود، هر قسمت از خانه به طور جداگانه ساخته می شود و سپس به محل انتخابی، جایی که نصب می شود و محل اتصالات تامین کننده راه اندازی، منتقل می شود.

خانه های چوبی پیش ساخته

گزینه دیگر خانه های چوبی پیش ساخته است. چوب ماده ای زیست محیطی، پایدار، مقاوم، بادوام و بسیار پرکاربرد است که به خانه ها فضایی طبیعی و گرم می بخشد. بسته به نوع خانه های چوبی پیش ساخته، از سه ساختار مختلف ساختمانی استفاده می شود:

ساختار سنگین: ساختار خانه، ساخته شده از کنده های بزرگ مسطح یا گرد، در معرض دید قرار می گیرد.
ساختار سبک: دیوارهای خانه توسط یک سازه چوبی سبک (معمولاً تخته‌های OSB) تشکیل می‌شوند که در کارخانه مونتاژ می‌شوند یا در محل مونتاژ می‌شوند و سپس، چه در داخل و چه در خارج، با مواد دیگر (چوب یا مواد دیگر) ترکیب می‌شوند.
ساختار متحرک: خانه های چوبی که در کارخانه مونتاژ می شوند و به زمینی که در آن قرار می گیرند منتقل می شوند.

خانه های پیش ساخته مدولار

دو نوع خانه های پیش ساخته فوق به عنوان مسکن دو بعدی نیز شناخته می شوند، زیرا از عناصر ساختاری دو بعدی تشکیل شده اند. سپس این پانل ها در محل نصب می شوند و برای تنظیم همه چیز به کارهای ساختمانی معمولی نیاز است. اما خانه های مدولار پیش ساخته با استفاده از ماژول های سه بعدی تولید می شوند که در صورت ترکیب با ماژول های دیگر، خانه مورد نظر را تشکیل می دهند. این روش ساخت به نام پیش ساخته سه بعدی نیز شناخته می شود و مزیت آن این است که خانه عملاً از کارخانه خارج می شود.

خانه های کانتینری پیش ساخته

در نهایت، خانه های کانتینری پیش ساخته خانه هایی هستند که با کانتینرهای حمل و نقل قدیمی ساخته می شوند که تغییر کاربری داده شده اند. ساختار بدنه بسیار قوی و بادوام است، به طوری که برای حمل بارهای بزرگ و مقاومت در برابر آب و هوای نامساعد طراحی شده است، که آنها را به یک ماده ایده آل به خانه تبدیل می کند. یکی دیگر از مزیت های خانه های کانتینری پیش ساخته این است که ساخت آنها سریع ترین و ارزان ترین است. قطعات به سادگی باید مرتب شوند تا امکان ساخت خانه فراهم بشود. علاوه بر این، با توجه به نحوه راه اندازی، خانه های کانتینری پیش ساخته می توانند پس از ساخت به زمین دیگری منتقل شوند.