• پرس برک دستی
  • پرس برک هیدرولیکی
  • پرس برک CNC

همانطور که کارگران این صنعت به خوبی می دانند، دستکاری فلز کار آسانی نیست. خوشبختانه، فناوری به ما ماشین‌هایی داده است که می‌توانند این کار را انجام دهند. پرس برک یک ماشین ورق فلز و سایر مواد صفحه ای است. نوآوری‌ها منجر به روش‌های متفاوتی برای کار این ماشین‌ها شده است و اغلب آنها  از نظر طبقه‌بندی بیشتری هستند. از نظر عملکرد سه نوع پرس برک وجود دارد.

افرادی که در صنعت فلز کار می کنند یا قصد دارند کار کنند، شانس بسیار بالایی برای مواجهه با حداقل یک نوع دستگاه دارند. درک بهتر هر یک از این انواع و تفاوت های آنها به شما حق انتخاب درست تری را می دهد . اگر شما یکی از این افراد هستید، ممکن است بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر ادامه مطلب را بخوانید!

پرس برک دستی

پرس برک دستی

پرس برک باید از جایی شروع می شد. قبل از هر تغییر بزرگی، پرس برک به صورت دستی کار می کرد. نوع دستی پرس برک رایج ترین بود و به سادگی پرس های فلزی نامیده می شد.

تمام ابعاد و زوایا به صورت دستی توسط کارگران تنظیم شد. این امر مستلزم آن است که اپراتورها بر مکانیک ها و نکات ظریف آن تسلط داشته باشند زیرا هنوز هیچ اتوماسیونی برای آن وجود ندارد. علاوه بر این، به دلیل مشکلاتی که در عملکرد آن وجود دارد، پس از تنظیم تمام زوایا، از پرس برک برای تولید انبوه استفاده می شود. این امر از تغییر مکرر تنظیمات دستگاه که منجر به از دست دادن زمان زیادی می شود جلوگیری می کند.

هزینه‌های استفاده از این دستگاه به‌طور قابل‌توجهی کم است، اما در یک محیط پویا چندان کارآمد نخواهد بود. اگر می بایست از زوایای و ابعاد مختلف ورق های فلزی استفاده شود، پرس فشاری دستی آنقدر ناکارآمد خواهد بود که ارزش استفاده را نداشته باشد.

پرس برک هیدرولیکی

این نوع پرس برک که احتمالاً به دلیل سیستم هیدرولیک خود شناخته شده است، مزایای متعددی نسبت به سیستم دستی دارد. پرس هیدرولیکی از سیستم سیلندرهای هیدرولیک استفاده می کند که قوس را برای انجام کار حرکت می دهد. به همین دلیل، کارگران کنترل بهتری خواهند داشت و نتایج بهتری نسبت به نسل قبلی خود خواهند داشت.

این نوع پرس برک تناژهای بسیار زیادی دارد، بسیار بیشتر از پرس برک دستی. این دستگاه می تواند ورق ها را تا ۸ متر خم کند و فشاری در حدود ۱۲۰۰ تن داشته باشد.

پرس برک هیدرولیکی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. این دستگاه به مشاغل بزرگ و تولید صنعتی محدود نمی شود زیرا می تواند کار تخصصی نیز داشته باشد. به‌عنوان یک گزینه انعطاف‌پذیرتر، شرکت‌ها در خط تولید خود مکان‌هایی برای پرس برک هیدرولیک دارند، به خصوص که این دستگاه نسبت به همتایان مدرن‌تر خود قیمت کمتری دارد. نقطه ضعف در اینجا این است که دستگاه به طور مداوم کار می کند، به این معنی که حتی زمانی که بیکار است، برق و برق مصرف می کند.

پرس برک CNC

پرس برک CNC

خم کردن فلز نیاز به دقت و حوصله زیادی دارد، حتی با ماشین هایی که در بالا ذکر شد. خوشبختانه اتوماسیون کامپیوتری نیز در این زمینه معرفی شده است و کار را برای اپراتورهای آنها بسیار آسان و قابل تحمل کرده است.

پرس برک های کنترل عددی کامپیوتری (CNC) عمدتاً الکتریکی و نسبتاً جدید در مقایسه با انواع دیگر هستند. به جای هیدرولیک، این پرس بریک از موتورهای سروو برای خارج کردن فشار مورد نیاز برای کارهای خمشی خود استفاده می کند. طراحی کاربرپسند آن ، کارکرد آن را آسان کرده و حتی طراحی خارجی مدرن آن چشم نوازتر است.

برای استفاده از پرس فشاری CNC، اپراتور به سادگی باید تمام داده های خام مانند تعداد قطعات، زاویه خمش، ابعاد صفحه و موارد دیگر را وارد کامپیوتر کند. پس از تنظیم همه چیز، رایانه و دستگاه همه کارها را انجام می دهند. تعجب آور نیست که بدانید این پرس برک ها نسبت به سایر پرس برک ها کارآمدتر هستند. به هر حال، یک اپراتور واحد می‌تواند چندین ماشین را مدیریت کند و پس از راه‌اندازی اولیه، هنوز هم برای انجام کارهای دیگر وقت دارد. داشتن یک اپراتور و چندین ماشین در حال حاضر خروجی قابل توجهی خواهد داشت.

همه این ماشین ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. نقطه ضعف پرس برک CNC این است که  قیمت بالایی دارد. اما سرمایه گذاری ممکن است ارزشش را داشته باشد زیرا برخلاف  پرس هیدرولیک، CNC فقط زمانی از انرژی استفاده می کند که به طور فعال کار می کند. یعنی تولید بالاتر و هزینه های عملیاتی کمتری دارد.  پرس برک هیدرولیک هنوز هم تناژ بیشتری نسبت به این ماشین های الکتریکی دارد.

نتیجه گیری

همه انواع پرس برک های ذکر شده در بالا سهم خود را در فلزکاری داشته اند. هر کدام از آنها هنوز کاربردهای خاص خود را دارند، بنابراین اگر قصد دارید یکی از آن ها را خریداری کنید، مطمئن شوید که مناسب ترین برای پروژه و کسب و کار خود را انتخاب نمایید .

ظفر آهن متشکل از متخصصان و مهندسانی است که همه چیزهایی را که باید در مورد فولاد و صنعت بدانند می دانند. برای دریافت مشاوره و اطلاعات کافی در این زمینه با کارشناسان فروش ظفر آهن تماس حاصل فرمایید .