ورق استیل در واقع یک ورق فلزی با سطح صاف است که قابلیت رول و کلاف شدن دارد و به همین صورت در اختیار کارخانه ها قرار می گیرد. ورق های فولادی انواع مختلفی دارند که بر اساس روش تولید و مواد اولیه به کار رفته در آنها طبقه بندی و نامگذاری می شوند.

انواع ورق فولادی بر اساس روش تولید

ورق

ورق سیاه

سطح این ورق ها صاف و صیقلی نیست و به همین دلیل به آنها ورق سیاه می گویند. در ساخت این نوع ورق های فولادی از روش نورد گرم استفاده می شود. در روش نورد. از غلتک ها برای شکل دادن به فولاد استفاده می شود تا به ضخامت مورد نظر برسد. از این ورق ها در تولید بدنه، لوله های جوشی، تانکر، کشتی، پروفیل و … استفاده می شود.

ورق سیاه

ورق گالوانیزه (ورق سفید)

جوشکاری یکی از مهمترین عواملی است که در تولید محصولات فولادی مورد توجه قرار می گیرد. و برای برخی از صنایع، استفاده از فولاد ضد زنگ به صرفه نیست. در نتیجه باید از راه حلی برای تولید ورق فولادی با هزینه کمتر استفاده کرد. آن را تا حد امکان در برابر خوردگی مقاوم کرد. از همین رو . از پوشش گالوانیزه برای تولید ورق های فولادی ضد زنگ استفاده می شود.

برای تولید ورق های گالوانیزه، ورق های فولادی (نوع روغنی) را در وان فلز مذاب غوطه ور می کنند. تا  روی سطح ورق را بپوشاند.

هرچه روی بیشتر برای پوشش ورق استفاده شود، مقاومت آن در برابر خوردگی نیز بالاتر است.

ورق های گالوانیزه نیز طول عمر بیشتری دارند و به طور معمول تا ۵۰ سال کار می کنند. همچنین در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت بالا می توانند تا ۲۰ سال بدون نیاز به تعمیر یا نگهداری به خوبی کار کنند.

از ورق گالوانیزه برای لوله های آب، کابینت، مخازن و مخازن ذخیره آب و … استفاده می شود.

ورق روغنی

ورق های روغنی واقعاً چرب نیستند و این نام به دلیل سطح صیقلی و براق آنهاست. برای تولید آنها از روش نورد سرد استفاده می شود که دلیل براق بودن سطح ورق می باشد. هدف از روش نورد سرد ساخت همزمان ورق فولادی با کیفیت بالا می باشد و همچنین با ضخامت کم . در این روش محصول خروجی فرآیند نورد گرم است. پس از سرد شدن وارد فرآیند اسید شویی می شود و سپس دوباره کویل پیچ می شود. سپس مجدداً در فرآیند نورد سرد و ورق فولادی وارد می شود. این بار با دمای پایین از غلتک ها عبور می کند تا به ضخامت مورد نظر برای ورق برسد.

ورق روغنی مبنای تولید ورق گالوانیزه می باشند. و در تولید روکش یخچال و سایر لوازم خانگی مانند اجاق گاز و … استفاده می شود.

ورق برجسته

برجستگی های هندسی روی سطح این ورق ها ایجاد می شود تا اجسام با سهولت بیشتری بر روی آن ها قرار گرفته و جابه جا شوند، زیرا ورق هایی که سطح صیقلی دارند چنین امکانی را ندارند و قطعاً اجسام روی آن ها می لغزند.

برای تولید ورق از دستگاه های آج گیر استفاده می شود که برجستگی های مورد نظر را بر روی ورق فولادی ایجاد می کند. از این ورق ها در پله های اضطراری، کف عرشه و پل های عابر پیاده، کف کامیون ها و کامیون ها و … استفاده می شود.

ورق های رنگی

ورق فولادی معمولاً دارای رنگ خاکستری متالیک است. در نتیجه گاهی اوقات سطح ورق فولادی با لایه ای از رنگ الکترواستاتیک پوشانده می شود. در حال حاضر تنوع رنگی ورق های استیل شامل ۱۵ رنگ می باشد و برای تولید آلاچیق، شیروانی، سقف سوله، لوازم خانگی و … استفاده می شود که این ورق ها وزن چندانی ندارند و شکل پذیری خوبی دارند. وجود یک لایه رنگ نیز باعث افزایش مقاومت آنها در برابر رطوبت و خوردگی می شود.

برای تولید ورق رنگی ، چربی و ناخالصی های سطح ورق به طور کامل پاک می شود و سپس پس از شستن ورق ها و گذراندن مراحل آماده سازی دیگر، ورق ها وارد فرآیند رنگ آمیزی می شوند. رنگ آمیزی الکترواستاتیک بدین معناست که در فرآیند تولید این ورق ها نوعی رنگ (از اپوکسی، پلی استر، پلی وینیل کلراید یا پلی اورتان) روی ورق پاشیده شده و سپس ورق فولادی وارد کوره می شود.

ورق رنگی گالوانیزه

یکی از محصولات تولید شده در صنعت فولاد ورق رنگی می باشد. فرآیند تولید این ورق رنگی در امتداد تولید ورق گالوانیزه بوده و یک لایه محافظ به آن اضافه می کند. به این ترتیب کلاف گالوانیزه وارد سیستم تولید ورق رنگی شده و مراحل آماده سازی آغاز می شود. ورق گالوانیزه با محلول چربی زدایی شسته شده و سطح آن با برس پرداخت می شود.

این عمل دو بار تکرار می شود تا سطح ورق گالوانیزه از هرگونه گرد و غبار و آلودگی احتمالی پاک شود. پس از این مرحله ورق با استفاده از هوای گرم خشک شده و برای مرحله بعدی آماده می شود. حال برای افزایش مقاومت به خوردگی فولاد و همچنین چسبندگی بیشتر رنگ به سطح فولاد، ماده شیمیایی مخصوصی را در دو طرف سطح ورق پاشیده و مجدداً خشک می کنند. خاصیت این ماده جلوگیری از پوسته پوسته شدن رنگ است.

قیمت ورق استیل

معیارهایی مانند وزن ورق فولادی، ضخامت ورق فولادی و … برای تعیین قیمت ورق فولادی مهم هستند. برای بررسی قیمت و یا خرید انواع ورق فولادی و یا سایر محصولات ساختمانی ظفر آهن می توانید با ما تماس بگیرید و یا از قسمت های مختلف سایت دیدن فرمایید.

دیگر مطالب وب سایت