یکی از مزایای بسیاری از انواع فلزات این است که آنها نسبتا انعطاف پذیر هستند. انعطاف پذیری فلزات این موضوع را تضمین کند که فلز مورد نظر قبل از شکستن به شکل مورد نظر برسد. این شکل پذیری به آنها اجازه می دهد تا شکل و اندازه خاصی داشته باشند. پرس کاری فلزات باعث می شود استفاده گسترده ای را داشته باشند، زیرا اغلب اوقات قطعات مسطح یا طول ورق های فلزی باید شکل خود را تغییر دهند تا مفید باشند. برای انجام این کار می توان از بسیاری از تجهیزات شکل دهی استفاده کرد، اما یکی از رایج ترین آنها پرس برک است.

این مقاله به این موضوع می پردازد که پرس برک چیست، چگونه کار می کند، انواع مختلف، کاربردها و برخی ملاحظات اضافی.

پرس برک چکار می کند ؟

پرس برک دستگاهی از تجهیزات تولیدی است که برای خم کردن ورق فلز استفاده می شود. معمولاً باریک و بلند است به طوری که قطعات بزرگ ورق فلز را می توان توسط آن خم کرد. بازو ها فشاری این دستگاه با بستن ورق یا صفحه بین پانچ متحرک و قالب ثابت انجام می دهند. خم ها همه از پیش تعیین شده اند و پانچ و قالب برای طول ها و شکل های خاص طراحی شده اند. یک فلز ممکن است چندین بار توسط پرس ترمز خم شود تا زمانی که فرم مورد نظر به دست آید.

چرا آن را پرس برک می نامیم ؟

چرا دستگاه خم کاری را پرس برک می نامیم ؟ در قرن چهاردهم “برک” به عنوان ابزاری برای خرد کردن و کوبیدن تعریف شد. با گذشت زمان این اصطلاح مترادف با ماشین شد.

در آن زمان و همچنین در حال حاضر ، پرس به معنای “در هم شکستن یا ازدحام کردن” استفاده می شد. این اصطلاح به معنای ماشین یا ابزاری است که با فشردن نیرو کار می کند. در دوران مدرن، پرس به عنوان یک اصلاح کننده به برک اضافه می شود تا توضیح دهد که چه چیزی ماشین را به کار می اندازد، از چه ابزارهایی برای تشکیل دستگاه استفاده می شود یا چه نوع خم هایی را که ماشین ایجاد می کند.

فرآیند خم کاری پرس بریک چگونه است ؟

خم کردن ورق فلزی به نیروی زیادی نیاز دارد (فشاری معادل تناژ) و برای رسیدن به این نیرو و رساندن آن، پانچ از طریق چندین روش مختلف روی ورق فلز پایین می آید. در کاربرد، انواع مختلفی از فناوری پرس بریک وجود دارد، از جمله:

 • هیدرولیک
 • پنوماتیک
 • برق
 • مکانیکی

 

پرس برک ها از نظر میزان نیرویی که می توانند ایجاد کنند نیز متفاوت است. در پرس برک نیرو با عنوان تناژ شناخته می شود. این معیاری است از تن نیرویی که پرس برک می تواند وارد کند. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه تناژ بالاتر باشد، فلز ضخیم‌تر قابل کار است. معمولاً از پرس های هیدرولیک برای دستیابی به مقادیر بسیار زیاد نیرو استفاده می شود و پرس های پنوماتیک و سروو الکتریک نیروی کمتری را ارائه می دهند.

انواع مختلف پرس برک نیز سرعت و دقت متفاوتی دارند. پرس برک برقی سروو به طور کلی بالاترین درجه دقت را دارد. پرس برک های پنوماتیک و سروو برقی در زمان صرفه جویی می کنند زیرا معمولاً سریعتر از ترمزهای هیدرولیک و مکانیکی هستند.

توضیحات اضافی پرس برک

پرس برک ها می توانند انواع مختلفی از خمیدگی ها را روی انواع مختلف فلزات ایجاد کنند. هنگام آماده شدن برای خم شدن، مهم است که نوع فلز خم شده، قالب، پانچ و نیروی خمش را در نظر بگیرید.

درک نوع فلز مهم است زیرا هر فلز دارای خواص فیزیکی متفاوتی است. به عنوان مثال، فولاد با کربن بالا به دلیل تفاوت در شکل پذیری و استحکام، عموماً با برک فشاری نسبت به بسیاری از آلیاژهای آلومینیوم خم شدن کمتری دارد. فلزات معمولاً دارای حداقل شعاع یا فاصله خمشی هستند که می توان آنها را بدون آسیب خم کرد.

قالب و پانچ استفاده شده روی برک پرس هر دو تأثیر زیادی در نتایج خمش دارند. آنها مجموعه ای هستند که به گونه ای طراحی شده اند که وقتی ورق فلزی بین آنها گیره می شود به شکل ها و زوایای از پیش تعیین شده خم می شود. قالب یک ماده توخالی است که فلز قبل از خم شدن روی آن قرار می گیرد. این ماده بسیار سخت و قوی است که از نظر شکل به شکل مورد نظر فلز در حال خم شدن نزدیک است.

پانچ ماده جامدی است که روی فلز پایین می آید. از آنجایی که فشار دادن پانچ به فلز و قالب باعث خم شدن فلز می شود، هر دو شکل باید دقیقاً برای کار خمش مناسب باشند.

شکل صحیح فلز پس از عمل پرس برک به اندازه و شکل پانچ ها و قالب ها بستگی دارد. قالب‌ها و پانچ‌ها معمولاً به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که می‌توان آن‌ها را به راحتی تعویض کرد تا مجموعه وسیعی از مشاغل را در خود جای دهد.

کاربردهای رایج پرس برک

از آنجایی که دستگاه‌های پرس برک را می‌توان با طیف وسیعی از پانچ‌ها و قالب‌ها نصب کرد، تقریباً می‌توان از آن‌ها برای هر کاربرد شکل‌دهی ورق یا صفحه فلزی استفاده کرد. رایج ترین آنها عبارتند از:

 • پانل های خودرو
 • بدنه هواپیما
 • آثار هنری فلزی
 • مبلمان
 • ظروف فلزی
 • بسیاری دیگر از کاربردهای شکل دهی ورق فلز
  تقریباً هر برنامه خمشی ورق یا صفحه فلزی را می توان با استفاده از برک فشاری انجام داد. پرس برک اغلب برای تولید چندین قطعه از یک قطعه کار برای پردازش بیشتر استفاده می شود.