در سال ۲۰۲۰، بازسازی خیابان Korolenka در شهر Dnipro با استفاده از فولاد کورتن انجام گرفت که برای عبور پیاده مورد استفاده قرار می گرفت . باز سازی با استفاده از فولاد کورتن باعث شد این خیابان زیبایی و ویژگی خاصی داشته باشد .

معماران اوکراینی چندین سال است که از کورتن برای تکمیل نمای ساختمان‌های تجاری استفاده می‌کنند، در حالی که برای اولین بار بود که چنین فولاد مقاوم در برابر جو به طور خلاقانه در طراحی ظاهری از طریق تکمیل خیابان استفاده شد.

 

خیابان کورولنکا در مرکز شهر قرار دارد و در مجاورت تئاترها و آثار هنری قرار دارد، بنابراین یکی از اهداف بازسازی، شکل دادن به فضایی خلاقانه بود که با معماری شهر هماهنگ باشد و در عین حال جلب توجه کند.

فولاد کورتن

این پروژه بر اساس تجربه تعدادی از شهرهای اروپایی، جایی که فولاد Cor-ten برای مدت طولانی در پروژه‌های زیرساختی مورد استفاده قرار می‌گرفت، ایجاد شد و تحت نظارت معمار ارشد شهر Dmytro Volyk با موفقیت اجرا شد.

 

امروزه خیابان کورولنکا با تیر چراغ‌ها، نیمکت‌ها، چراغ‌ها و سایر اقلام فولادی کورتن آراسته شده است. متخصصان شرکت EXPOLIGHT اکثر عناصر را به صورت نور پس زمینه داخلی طراحی کردند. تیرهای لامپ غالب نور پرتو باریکی را ارائه می دهند، در حالی که لامپ های سوراخ دار سفارشی روی کابل های حامل امواج سوزاننده خوبی را در ناحیه عابر پیاده ایجاد می کنند. لامپ های عمودی در امتداد خیابان نور را در طیفی پویا از سایه های مختلف پخش می کنند که بسته به فصل، تعطیلات و رویدادهای شهری خاص تغییر می کند. شایان ذکر است که در فوریه ۲۰۲۱، بخش بازسازی شده خیابان جایزه بهترین پروژه روشنایی خیابان را در مسابقات حرفه ای بین المللی Lighting Design Awards 2020 دریافت کرد.

این طرح یک الگوی سوراخ کاملاً پیچیده را برای چراغ‌ها در نظر گرفته است، بنابراین برش لیزری برای مواردی با ضخامت فلز بیش از ۴ میلی‌متر استفاده شده است، بنابراین امکان برش با دقت بالا با لبه‌های مرتب را فراهم کرده است. ساختار لامپ های عمودی شامل سه ورقه کورتن است که هر کدام دارای یک الگوی سوراخ شدن جداگانه می باشند، که جلوه حجمی ایجاد می کنند. برش پلاسما برای ساخت پست ها، قوس ها و نیمکت های فولادی با ضخامت بیش از ۶ میلی متر استفاده شده است.

 

ویژگی خاص کورتن سازگاری عالی آن با مزارع سبز و سنگ های طبیعی است که نیمکت ها، سطل های زباله و مسیرهای عابر پیاده از آنها ساخته شده است.

 

استفاده از Cor-ten حتی در مجاورت مستقیم فواره ها امکان پذیر شد، زیرا در طول خیس کردن و خشک کردن دوره ای، مواد به طور طبیعی با پتینه محافظ پوشانده شده و در معرض رطوبت کم قرار می گیرند.

پروژه بازسازی حدود یک سال به طول انجامید و در این مورد تنها ۲ تا ۳ ماه برای ساخت اقلام فولادی کورتن در نظر گرفته شد. ایجاد تمام عناصر معماری در چنین برنامه فشرده ای مستلزم تحویل به موقع فولاد مقاوم در برابر جو با ضخامت های مختلف ، از ۴ میلی متر تا ۱۰ میلی متر است. شما مشتریان عزیز می توانید جهت دریافت مشاوره و یا خرید فولاد کورتن با کارشناسان ظفرآهن تماس حاصل نمایید .

 

ویژگی بارز این پروژه نیاز به فرسودگی مصنوعی کورتن بود که برای آن فناوری انتخاب شد که امکان دستیابی سریع به سایه مخملی،برنز و رفع آن را برای مدت طولانی فراهم می کرد. فولاد Cor-ten B برای این پروژه انتخاب شد، زیرا برخلاف Cor-ten A، امکان دستیابی سریع به رنگ مورد نیاز در صورت پیری مصنوعی را فراهم می کند. روند فرسودگی کورتن نزدیک به یک هفته طول کشید و به مراحل زیر تقسیم شد:

 

  • استفاده از دو لایه اکسید کننده با دوره خشک شدن ۸ تا ۱۲ ساعت.
  • استفاده از دو لایه واکس سیلر با دوره خشک شدن ۸ تا ۱۲ ساعت.
  • استفاده از دو لایه لاک پلی یورتان با دوره خشک شدن ۸ تا ۱۲ ساعت، امکان ایجاد سطح مات رسا ضد آلودگی را فراهم می کند.