کاربرد ساندویچ پانل در سقف ها، دیوارها و موارد مختلف روز به روز در حال گسترش است. اینکه جنس و نوع لایه ها چه باشد در این زمینه بسیار موثر است. با وجود ساندویچ پانل ها، امروزه ساخت و ساز بسیار مقرون به صرفه است.

کاربرد های ساندویچ پانل

  • ساخت سردخانه مواد غذایی
  • کارخانه مواد غذایی و کشاورزی
  • سقف برای دام و طیور
  • کارخانجات صنعتی بزرگ
  • ورق سقف شیروانی را تعویض کنید
  • ساخت سایبان
  • ساخت سوله و انبار

مزایای استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان

نمای ساخته شده با ساندویچ پانل

عایق صدا و حرارت

عایق صوتی و حرارتی ساندویچ پانل یکی از ویژگی های بارز این دسته از مصالح ساختمانی است و باعث شناخته شدن پانل ها به عنوان مواد عایق شده است. همانطور که می دانید طبق مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان عایق کاری ساختمان ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و الزامی است.

پانل های هسته پلیمری مانند ساندویچ پانل های پلی اورتان بهترین نوع عایق صوتی هستند که می توانند ساختمان ها را تا حدود ۶۰ دسی بل در برابر صدا مقاوم کنند. از طرفی انواع ساندویچ پانل مقاومت لازم را در برابر حرارت دارند و اتلاف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. لازم به ذکر است که این مصالح جدید در گوشه دیوارها یا قسمت های زاویه دار مجهز به یک سری لوازم جانبی هستند که نقش مهمی در عایق کاری ساختمان دارند.

بهره وری اقتصادی

این پانل ها در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی در کنار ویژگی ها و مزایای فراوانی که دارند که مهمترین و اصلی ترین مزیت آن قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن است. این مواد به دلیل عایق بودن در بهینه سازی انرژی نیز موثر بوده و به دلیل تنوع در طرح، رنگ و عمر طولانی مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند و نیازی به تعمیر و تعویض ندارند. همچنین برای کاهش هزینه های ساخت با ساندویچ پانل باید دانست که در زمان کوتاه و با حداقل نیروی انسانی قابل اجراست.

دوام و طول عمر

استفاده از ورق فلزی و فلزاتی مانند روی و گالوانیزه در پوشش خارجی پانل، در انعطاف پذیری و استحکام بالای آن موثر است که دوام و طول عمر چندین ساله را به پانل و نمای ساختمان می بخشد. همچنین لازم است بدانید که وجود ورق فلزی ساندویچ پانل در نمای ساختمان در برابر ضربه، بارش های فصلی و … مقاوم میسازد.

نظافت آسان !!!

ساندویچ پانل در نمای ساختمان به دلیل رنگ ثابت به کار رفته در نما حتی با گذشت زمان شفافیت و رنگ اصلی خود را حفظ می کند و آلودگی و گرد و غباری که به مرور زمان و با بارش باران بر روی آن ایجاد شده است. به آسانی پاک میشود .

سرعت اجرا

همانطور که گفتیم نصب پانل ها سریعتر و راحتتر از سایر مصالح ساختمانی است و از این نظر توانسته اند از رقبای خود پیشی بگیرند.

نمای مرکز تجاری ساخته شده با ساندویچ پانل

کاهش وزن ساختمان

استفاده از فلز سبک و فوم در ساندویچ پانل در کاهش وزن ساختمان موثر بوده و کاهش بار مرده ساختمان از ویژگی های بارز این مصالح می باشد. بنابراین سبک سازی ساختمان ها با ساندویچ پانل یکی از روش هایی است که در سال های اخیر رواج یافته است.

مقاوم در برابر آتش

آتش سوزی و عدم مقاومت مصالح ساختمانی در برابر آتش مهمترین عاملی است که بر مصالح نما تاثیر می گذارد و نقطه ضعف اصلی آنها می باشد. اما در مواد ساندویچ پانل مدرن استفاده از عایق هایی مانند فوم پلی یورتان و پشم سنگ در هسته پانل باعث مقاوم شدن آنها در برابر آتش سوزی شده است. برخی از انواع ساندویچ پانل مانند پانل پشم سنگ به دلیل استحکام بالا به ساندویچ پانل نسوز نیز معروف هستند.