ساخت و ساز ساختمان با ساندویچ پانل در صنعت ساختمان سازی بسیار رایج شده است. و توسعه ساندویچ پانل نیز توسط طیف گسترده ای از سازمان ها در حال پیشرفت است. پایبندی به استفاده مرسوم فعلی دشوار می شود.

اگر فایل‌های مصالح معماری چند دهه پیش را با ادبیات کنونی مقایسه کنید، شاهد افزایش سریع تعداد اجزای ساندویچی از هر نوع خواهید بود. با این حال، حتی تعریف “ساختار ساندویچی” که برای پانل های ساندویچ اعمال می شود، هنوز آسان نیست. نهادهای رسمی بخش ساخت و ساز در مورد تعریف زیر اتفاق نظر دارند. شما همچنان می توانید جهت  دریافت قیمت ساندویچ پانل و مشاوره ، با کارشناسان فروش ظفر آهن تماس بگیرید .

ساختار ساندویچ پانل

این ساختاری است که شامل ترکیبی از مواد جایگزین، متفاوت، ساده یا کامپوزیتی است که با هم مونتاژ شده و محکم با هم ثابت می‌شوند تا از مزایای ساختاری هر کدام استفاده کنند.

این بهترین تعریف ممکن از همه تعاریف دیگر است. در هر صورت، این اصطلاح به این معناست که قطعاتی که یک ساندویچ پانل را تشکیل می‌دهند، همانطور که در ساختمان‌ها استفاده می‌شود، به نحوی به یکدیگر متصل می‌شوند تا عمل یکپارچه را برای محیطی که در آن قرار می‌گیرند فراهم کنند.

ساندویچ پانل ها می توانند با دیوار پرده ای متفاوت باشند که می تواند واحدها را محدود کند. یک ساندویچ پانل می تواند یک دیوار پرده باشد، اما نمی توان آن را فقط یک دیوار پرده نامید. یک ساندویچ پانل ممکن است دیوار پرده ای باشد یا نباشد. اگرچه ایده ساخت و ساز ساندویچ سازه ای کاملاً جدید نیست، تنها در دهه های اخیر، ساندویچ پانل ها در ساختمان ها کاربرد نسبتاً گسترده ای پیدا کرده است. در میان اولین ساندویچ پانل های قابل توجه، ترکیبات مختلفی از پوشش های سیمانی-آزبست ورق های الیافی بود.

 

به طور کلی، اینها در ترکیب با یک نوع قاب استفاده می شدند. بنابراین ساندویچ پانل بارهایی را که مستقیماً به آنها وارد می شود، تحمل می کند، اما بار کامل ساختمان را تحمل نمی کند. این نوع یک ساخت خانه معمولی اولیه است.

بیشتر کاربردهای صنعتی و تجاری ساندویچ پانل ها شامل قاب هایی نیز می شد که ساندویچ ها در آن قرار می گرفتند.

 

دلیل اصلی استفاده از ساندویچ پانل کارایی سازه ای است که می توان به آن دست یافت. پوشش های نازک، سخت، قوی و سفت و سخت به هسته های ضخیم و سبک وزن چسبیده اند. هندسه این ترکیب، مواد پوشش دهنده و مواد هسته می تواند به راحتی با وزن یا ضخامت کم، استحکام و سفتی زیادی را ایجاد کند. سطوح نازک و مستحکم در برابر خم های داخلی، حاشیه مقاومت می کنند، در حالی که مواد هسته در برابر برش مقاوم هستند. همچنین سطوح را در برابر کمانش تثبیت می کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، استفاده فعلی از ساندویچ پانل فقط نیمه ساختاری است. به این معنی که پانل ها در یک قاب سازه ای گنجانده می شوند که بیشتر بار را تحمل می کند و پانل های ساندویچ فقط بارهای بارگذاری شده مستقیم را حمل می کنند.

به طور معمول، این ساندویچ ها پانل های دیواری هستند که فقط در معرض بارهای عرضی هستند. آنها این بارها را به چارچوب سازه اولیه منتقل می کنند. در واقع این موضوع که از ساندویچ پانل های ساختمانی انتظار می رود یک عادت است. برای بسیاری از کاربردها، ساخت و ساز درکی است که استفاده ساختاری از پانل های ساندویچ را محدود می کند. همچنین هیچ دلیل طبیعی برای سازه های سبک به ویژه خانه ها و ساختمان های تجاری یا صنعتی یک یا دو طبقه وجود ندارد که ساندویچ پانل های ساختمانی نباید تمام بارها را تحمل کنند و قاب سازه را از بین ببرند.

ویژگی های ساندویچ پانل

خواص حرارتی

یکی از جذاب ترین ویژگی های ساندویچ پانل های ساختمانی، توانایی آنها در ارائه راندمان عایق حرارتی بالا (یعنی ضریب انتقال کلی پایین) با حداقل حرارت است. بسیاری از مواد هسته ای کارآمد از نظر حرارتی وجود دارند که از نظر ساختاری مناسب هستند. ضخامت ساندویچ پانل ها بر اساس نیازهای ساختاری (مانند حداقل ابعاد قاب در و پنجره) و سایر ملاحظات تعیین می شود، نه حرارتی. خواص حرارتی دوم ساندویچ پانل برای هر ساندویچ پانل خیلی خوب نیست. مواد متشکل از ساندویچ پانل ممکن است دارای ضرایب انبساط حرارتی متفاوتی باشند. و تغییر دما منجر به تغییرات ابعادی مختلف در قسمت های مختلف ساندویچ می شود. این، خم شدن یا رگ به رگ شدن می تواند به راحتی منجر به خرابی شود. همچنین، یک طرف ساندویچ، مانند صفحه بیرونی پانل دیواری، می تواند تغییرات دمایی قابل توجهی بیشتری نسبت به طرف دیگر داشته باشد. حتی اگر قطعات مختلف دارای ضرایب مساوی باشند، می توانند شیب حرارتی ایجاد کنند که منجر به انبساط یا انقباض دیفرانسیل می شود. نتیجه دوباره اختلال است. اگر قرار است این اثرات به حداقل برسد، طراحی دقیق مورد نیاز است.

 

رطوبت و اثرات آن ارتباط نزدیکی با خواص حرارتی دارد

 

تغییرات دما می تواند باعث تغییر در فشار هوا در داخل ساندویچ با یک عمل پمپاژ شود که منجر به نشت بخار آب به داخل پانل می شود. تراکم ممکن است روی پانل ها ایجاد شود و باید اقداماتی برای خلاص شدن از شر آب یا جلوگیری از تجمع آن در وهله اول انجام شود. این نیاز به ایجاد پانل های مهر و موم شده یا ساختارهای باز دارد که به رطوبت اجازه ورود و تخلیه آزاد می دهد.

 مشکلات آکوستیک

اساس مشکلات آکوستیک تمایل صدا به سمت قاب ها و تخته های سبک، پلان های باز و اغلب تقسیم کننده های فضا است. دیوارهای ساخته شده از پانل های ساندویچ، محفظه ها، جداکننده های فضا و سایر بخش های نیمه سازه ای ساختمان به این وضعیت کمک می کنند.

ساختار دائمی سنگین‌تر که قبلاً مورد استفاده قرار می‌گرفت، به دلیل جرم آن، موانع صوتی خوبی ایجاد کرد. سازه های سبک امروزی تمایل دارند به راحتی صدا را منتقل کنند. مشکل این است که ویژگی های صوتی پانل های سبک وزن را نزدیک به مزایای ساخت و ساز سفت و سخت مداوم و ایجاد موانع صوتی و عایق صوتی خوب است. به همین دلیل باید مبانی انتقال صدا در ساندویچ پانل سازی مجدد مورد بررسی قرار گیرد. ابزارهایی که امپدانس صوتی بالایی دارند باید بدون توسل به جرم سنگین استفاده شوند. به همین دلیل سیستم های پشتیبانی در طراحی ساندویچ پانل ها از جمله دلایل آکوستیک مهم هستند. این فقط ساندویچ پانل خوب نیست.

سیستم مورد نیاز

پانل باید بخشی از یک ساختمان باشد. همچنین ضروری است که از برخی سیستم ها برای ترکیب ساندویچ پانل در ساختمان استفاده شود. در واقع، سیستم درج می تواند به یک عنصر بسیار مهم تبدیل شود و یک اتصال ضعیف می تواند به راحتی یک ساندویچ پانل خوب را با مشکل مواجه کند.

در حالی که سیستم ساندویچ خود ماژولار است، باید خود را با طرح های غیر مدولار تطبیق دهد. باید اجازه دهد ساندویچ ها با مواد دیگر ترکیب شوند. مگر اینکه چنین انعطاف پذیری در کنار سادگی ارائه شود، کل ساندویچ پانل و سیستم ضمیمه در عمل باعث ایجاد محدودیت های جدی می شود.

از نظر طراحی معماری

ساندویچ پانل های ساختمانی هم یک فرصت و هم چالش برای معماران است. مواد زیادی که می توان در آنها استفاده کرد طیف گسترده ای از الگوها و رنگ ها را ارائه می دهد و اندازه ها و اشکال موجود انعطاف پذیری قابل توجهی را برای طراحی فراهم می کند. از سوی دیگر، برای کاهش هزینه های ساخت باید از تعداد زیادی از این نوع ها استفاده کرد. الزامات حمل و نقل محدودیت هایی در اندازه، شکل و وزن ایجاد می کند.

پانل ها همچنین باید با سایر ویژگی ها، مانند پنجره ها و درها، که در کارخانه ساخته می شوند و باید به طور مکرر استفاده شوند، سازگار شوند. این می تواند یک مشکل بزرگ در زیبایی شناسی باشد. می تواند یکنواختی ایجاد کند و مورد انتقاد شدید قرار گیرد. مشکل طراحی نیز می‌تواند یک مشکل جدی باشد، اما در صورت برنامه‌ریزی موفقیت‌آمیز، ساختمانی از نظر زیبایی شناختی رضایت‌بخش و همچنین کارآمد ظاهر می‌شود. این واقعیت که پانل های تولید شده در کارخانه می توانند در صورت تمایل به اشکال مختلف تبدیل شوند، مزیت زیادی ایجاد می کند.

آئین نامه

ساندویچ پانل ها در مقایسه با سایر اجزای معماری تا حد زیادی جدید هستند. در بسیاری از موارد رویه های ساخت و ساز ساختمان و سایر قوانین نظارتی امکانات ذاتی استفاده از پانل ساندویچ را در بر نگرفته است. همچنین این احتمال وجود دارد که این مقررات برای ایجاد مشکل در پذیرش سیستم ساندویچ پانل نوشته شده باشد. این امر به ویژه برای کدهای نوع مشخصات معمولی صادق است. مقاماتی که رویه ها را می نویسند، حتی اگر اجازه انجام آن را بدهند، تمایلی به ترک رویه آشنای قدیمی ندارند.

یک تلاش آموزشی بزرگ مورد نیاز خواهد بود. معماران، مهندسان، سازندگان و مالکان نباید به سلامت سیستم متقاعد شوند، بلکه باید مسئولان را متقاعد کنند. شما باید بتوانید به راحتی متقاعد کنید که ساندویچ پانل های مورد استفاده واقعاً شرایط را دارند.

مواد هسته و پوشش

در ساخت ساندویچ پانل از مواد مختلفی استفاده شده است. این به طور فعال در حال توسعه یا تحقیق در بسیاری از مواد کامپوزیتی دیگر است. ورق بین مواد پوشش، سیمان، آلومینیوم، تخته سه لا، فولاد ضد زنگ، نئوپان، فولاد و آلومینیوم میناکاری شده چینی، پلاستیک های تقویت شده، ورقه های فشار قوی و پلاستیک های شفاف بتن مسلح هستند.

مواد اصلی نیز به همان اندازه متنوع هستند. شیشه شامل استایرن، یورتان، فنولیک و سایر فوم های پلاستیکی است. موادی مانند آفتابگردان، تخته سه لا، چوب بالسا، چوب و توری فلزی؛ لانه زنبوری، دیواره ها، تشک های الیاف شیشه ای، و بتن منبسط شده مواد هسته را تشکیل می دهند.

یک ماده مهم در بسیاری از ساندویچ ها، چسبی است که برای چسباندن مواد مختلف به یکدیگر استفاده می شود. از نظر ساختاری، چسب باید بتواند بارها و بارها را در برابر فشارهای لغزش و کشش تحمل کند، زیرا ساندویچ تحت بارهای مختلف قرار می گیرد. باید کاملاً ضد آب باشد، بتواند در برابر دماهای بالا و پایین مقاومت کند و در برابر حمله کپک ها و موجودات حیوانی مقاوم باشد.

بیشتر چسب های مورد استفاده در ساندویچ های ساختمانی بر پایه رزین های مصنوعی، ترموست یا ترموپلاستیک ها هستند که معمولا با مواد دیگری مانند لاستیک ترکیب می شوند. با این حال، همه آنها مصنوعی نیستند و چسب های مختلف بر اساس مواد طبیعی از جمله آسفالت ساخته شده اند. استحکام، دوام و انعطاف پذیری کافی برای تحمل نیروهای دیفرانسیل از الزامات طراحی اولیه یک چسب خوب است.

درزگیر و مهر و موم

درزگیرها و درزگیرها به اجزای مهم ساختمان ها تبدیل شده اند. فعالیت در این زمینه بسیار زیاد است. این مواد به طور جداگانه توسط سازمان های تحقیقاتی ساختمان رسیدگی می شود. درزگیرها و درزگیرها مسلماً در هر سیستمی که از ساخت و ساز ساندویچی استفاده می کند، اولین اهمیت دارند.

در خارج از منزل، علاوه بر ایجاد اتصالات هواگیر، باید گرد و غبار را نیز از بین ببرند، به جلوگیری از سر و صدای معلق در هوا کمک کنند، و بالش هایی برای جلوگیری از صدای جیر جیر و صداهای دیگر در حین بزرگ شدن، منقبض شدن و حرکت پانل ها تحت بار فراهم کنند.

هوابندی برای فضای داخلی مهم نیست، اما برای انتقال صدا و ایجاد نویز باید به مواد آب بندی و آب بندی ها اعتماد کرد.

ممکن است شرایط سختی روی درزگیرها و مهر و موم ها اعمال شود. پانل ها با تغییرات دما، رطوبت یا هر دو منبسط و منقبض می شوند. بنابراین یک مهر و موم یا اتصال نازک می تواند به راحتی تحت فشار و نیروهای فشار ۵۰ درصد یا بیشتر قرار گیرد.

انتظار می‌رود این اتصال در دماهای بالا و پایین سفت باقی بماند. این ماده باید به پانل های مجاور بچسبد یا محکم فشار دهد، آنقدر سفت نشود که در دماهای پایین ترک بخورد و در حین داغ آویزان نشود. این ماده باید در برابر تنش های خستگی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهد و نباید برای مدت طولانی در معرض نور خورشید، رطوبت، یخ زدگی و ذوب شدن خراب شود. ترجیحاً به راحتی اعمال شود. جای تعجب نیست که آنها به این دلایل منطقه بسیار بحرانی هستند.

کنترل کیفیت

اهمیت کنترل کیفیت در تولید ساندویچ پانل قابل تاکید نیست. از بسیاری جهات مهم ترین جنبه یک ساندویچ پانل، خط اتصال بین قسمت های مختلف است. به ویژه پیوند بین هسته و پوشش ها است. چندین ترکیب امیدوارکننده شکست خورده اند. چون نمی توانست به اندازه کافی قطعات را ببندد. استرس در رباط می تواند به دلیل بارها و تغییرات حرارتی شدید باشد. نفوذ رطوبت به داخل می تواند باعث لایه برداری شود و حتی اگر خطرناک نباشد به راحتی وضعیت ناخوشایندی برای چشم ایجاد می شود.

بدیهی است که قسمت های مختلف ساندویچ پانل باید برای کار کافی باشد. سطوح باید در برابر هوا و سایش مقاوم بوده و ظاهر خود را حفظ کنند. حتی اگر تغییراتی رخ دهد، مواد هسته نباید در طول زمان و با تغییر در میزان رطوبت خراب شود. تلورانس های ابعادی ساندویچ پانل ها اغلب باید نزدیک به هم باشند. با استفاده مکرر از ساندویچ ها در تعداد زیاد، احتمالاً تغییراتی در اندازه مشاهده می شود. هنگامی که سطوح صفحه با انعکاس زیاد پیدا می شود، مانند تعدادی از ساندویچ ها، موج و برآمدگی به وضوح قابل توجه است. بنابراین، کنترل کیفیت دقیق اجباری می شود.

 

سطح خارجی و سایر اشکال ساختاری

 

این پر کردن قاب ها است که احتمالاً بخش عمده ای از بار را در سازه حمل می کند. این یک تمایل طبیعی است که ساندویچ پانل ها را به عنوان یک دیوار صاف یا روکش سقف در نظر بگیریم. در هر صورت، خود پانل و نوارهای لبه یک رابطه ساده در نظر گرفته می شوند. برخی از بهترین کاربردهای ساندویچ در آینده ممکن است جدای از پانل های ساده و تخت باشد.

استفاده در فضاهای باز، ساندویچ پانل های مورد استفاده در اشکال مختلف را به عنوان یک نیاز در موقعیت هایی مانند پوشش بالای فضاهای بزرگ در معرض دید قرار می دهد. صفحات تا شده و شکل دار به خوبی با این نیازها سازگار می شوند. با وجود مشکلات خمش و خمش پانل های تخت در متراژهای بزرگ، نیاز به تبدیل ساندویچ پانل به اشکال مختلف وجود دارد.

وضعیت ساندویچ پانل های مورد استفاده در پلاستیک تقویت شده با شیشه در مقایسه با مشخصات عمومی

وقتی به این ویژگی‌های پانل‌های ساندویچ نگاه می‌کنیم، تحلیل این که چرا پلاستیک تقویت‌شده شیشه، یعنی پانل‌های فایبرگلاس، به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. فایبرگلاس به خودی خود یک سطح ساندویچی است.

ساندویچ پانل های پشتیبانی شده توسط این متریال به دلیل وجود عناصر طبیعی از سازه به بهترین وجه نیاز ساندویچ پانل ها را برآورده می کند. به طور خلاصه، آنها ساندویچ پانل های سبک، انعطاف پذیر و ساخته شده با ورق های تقویت شده شیشه ای و سیستم های فوم هستند که به خوبی از نظر صوتی جذب می شوند. آنها را می توان به راحتی در سیستم های پشتیبانی ساختمان که از پانل های ساندویچ انتظار می رود ترکیب کرد. آنها را می توان در طرح های مختلف معماری برای پروژه های مختلف تولید کرد. آنها طراحی یکنواخت ایجاد نمی کنند. آنها را می توان با انتخاب هزاران شکل و رنگ مختلف تولید کرد.

از آنجایی که این ماده به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرد، به اجزای ساختمانی تبدیل شده است که ناظران ساختمان معتقدند شناخته شده هستند و تحت مقررات قرار می گیرند.

از آنجایی که مواد تشکیل دهنده ساندویچ به طور طبیعی از پانل های پلاستیکی تقویت شده با شیشه تشکیل شده اند که در برابر خوردگی، رطوبت، سایش در شرایط آب و هوایی، نیروهای کششی و تنش مقاوم هستند، در سازه ها نسبت به هر جایگزین پانل ساندویچ دیگری کارایی بیشتری دارند. مواد هسته و پوشش به دلیل ضرایب تنش حرارتی به هم نزدیک هستند و مواد با اختلاف دما از یکدیگر جدا نمی شوند. با توجه به انتظار بهترین ساندویچ پانل، ساندویچ پانل های ایجاد شده از ورق های پلاستیکی تقویت شده با شیشه به راحتی قابل درک است که چرا هر روز بیشتر و بیشتر در سازه ها می بینیم.

شهر های تولیدی ساندویچ پانل

در خرید ساندویچ پانل حتما از تولیدی های معتبری همانند ظفر آهن خریداری نمایید چراکه تمامی محصولات ظفر آهن دارای ضمانت کیفی می باشند . شما می توانید برای خرید ساندویچ پانل در تبریز ، تهران ، مشهد ، زنجان و دیگر شهرها به وب سایت ظفر آهن مراجعه کرده و ثبت سفارش نمایید و یا می توانید از طریق تماس با کارشناسان فروش با شماره تماس های قرار داده شده در زیر نسبت به خرید اقدام نمایید .

شماره تماس های کارشناسان فروش ظفر آهن :

  • ۰۴۱-۳۴۲۱۶۸۰۰
  • ۰۴۱-۳۴۲۱۶۸۰۱
  • ۰۴۱-۳۴۲۱۶۸۰۲
  • ۰۴۱-۳۴۲۱۶۸۰۳
  • ۰۴۱-۳۴۲۱۶۸۰۴
  • ۰۴۱-۳۴۲۱۶۸۰۵
  • ۰۴۱-۳۴۲۱۶۸۰۶

درباره ظفر آهن

انواع فرمینگ ورق ، عرشه فولادی پروفیل Z و U ، برش لیزری و سوله سازی تولید انواع ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن تهیه ، توزیع و برشکاری انواع ورق های رنگی ، گالولنیزه ، روغنی و سیاه

 

دیگر مطالب وب سایت