در چند دهه اخیر، ساندویچ پانل یک راه حل انقلابی در صنعت ساخت و ساز ثابت شده است. طبق تعریف، این ماده یک جزء خود نگهدارنده است که دو هدف همزمان را انجام می دهد – پارتیشن بندی (سقف یا دیوار) و عایق حرارتی.

ساندویچ پانل ها در موارد زیر متفاوت هستند:

  • طول (۲ تا ۱۸ متر)
  • ضخامت (۴۰ تا ۲۳۰ میلی متر)
  • نوع هسته (EPS، پشم معدنی، پلی اورتان)
  • پروفیل (صاف، ریز پروفیل، خط شفاف، شیاردار و غیره)
  • پوشش های محافظ (پلی استر SP، SP پلی استر Mat Pearl، Cesar PUR 55، آلوزینک)، با پانل هایی که با روکش فولادی ضد زنگ نیز استفاده می شود.
  • رنگ های روکش (هم خارجی و هم داخلی)

هر پانل از چندین لایه تشکیل شده است: هسته با عایق حرارتی، روکش های فولادی (خارجی و داخلی) و پوشش هایی که از آسیب مکانیکی و خوردگی محافظت می کنند.

دلیل یک ، وقت طلاست

به عنوان مثال، بیایید دو فناوری محبوب مورد استفاده در ساخت و ساز انبار را با هم مقایسه کنیم.
در حالت اول پارتیشن های خارجی از دیوارهای آجری دوتایی تشکیل شده اند، در حالی که در حالت دوم از پانل های ساندویچ تشکیل شده اند.

با انتخاب مورد اول باید کارهای زیر را سفارش دهیم:

دیوارسازی، نصب عایق حرارتی و در نهایت نصب لایه خارجی.

با انتخاب ساندویچ پانل، فرآیند ساخت بسیار کمتر پیچیده و در نتیجه سریعتر و مهمتر از همه ارزانتر است. پانل ها اجزای تمام شده ای هستند که برای نصب آسان مناسب هستند، به عنوان مثال. به سازه فولادی

با توجه به وضعیت موجود در بازار خدمات ساختمانی، زمان کار نقش کلیدی در فرآیند بهینه سازی هزینه ایفا می کند. هرچه سازه سریعتر تکمیل شود، هزینه های خدمات ساخت و ساز کمتری را خرج می کنیم که در سال های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. روند سریع تکمیل ساختار همچنین به شروع زودتر اشغال تبدیل می شود که بازگشت سرمایه را برای پروژه های تجاری بهبود می بخشد.

دلیل شماره ۲: "سه هسته یا راه حل اختصاص داده شده به نیازهای خاص"

ساندویچ پانل ها در سه نوع اصلی موجود هستند. هر کدام از یک هسته پنل خاص استفاده می کنند. بنابراین موادی با هسته های ساخته شده از پلی اورتان، پشم معدنی و EPS وجود دارد. هر یک از این راه حل ها برای رفع نیازهای خاص در نظر گرفته شده است.

ساندویچ پانل با هسته پلی اورتان

پلی اورتان بهترین و پرکاربردترین عایق حرارتی موجود در بازار است. پس از سال‌ها تسلط بر بازار توسط مواد قدیمی‌تر، مانند پشم معدنی یا EPS، امروزه جایگزین‌های بهتری در بازار ساخت‌وسازهای مسکونی به شکل پانل‌های ساخته شده از فوم پلی‌اورتان سخت – ترمانو – شده است.

پانل های ساندویچ با این هسته در درجه اول با ویژگی های عایق حرارتی بهتر متمایز می شوند. لامبدا ۰.۰۲۲ W/mK برابری ندارد، به این معنی که این نوع مواد توسط صاحبان پروژه انتخاب می شود که به دنبال کاهش کل هزینه های گرمایش هستند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از این نوع پانل، پتانسیل صرفه جویی در فضای داخل ساختمان است. عایق حرارتی بهتر پارتیشن ها در مقایسه با سایر انواع پانل ها یا بنایی به ضخامت دیواره کمتری منجر می شود و در عین حال پارامترهای عایق حرارتی یکسانی را حفظ می کنند.

یکی دیگر از مزایای به همان اندازه مهم، چگالی کمتر ماده ای است که هسته از آن ساخته شده است (۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب). این امر نصب را به طور قابل توجهی ساده می کند، زیرا هیچ ابزار یا تجهیزات خاصی در محل پروژه مورد نیاز نیست.

ساندویچ پانل با هسته پشم معدنی

پانل نوع دوم دو مزیت دارد : مقاومت در برابر آتش و راندمان عایق صدا. یکی از ویژگی های پشم های معدنی رفتار آنها در آتش سوزی است. پانل های منتخب تولید شده توسط Balex Metal دارای امتیاز EI 240 هستند، به این معنی که هم آب بندی و هم درجه آتش پارتیشن به مدت ۲۴۰ دقیقه حفظ می شود. این زمان برای خروج ایمن از ساختمان و همچنین به حداقل رساندن خسارات احتمالی ناشی از آتش سوزی کافی است.

یکی دیگر از ویژگی های مهم، داشتن پارتیشنی است که برای جلوگیری از انتقال صدای بیش از حد طراحی شده است. بهترین نسخه‌های پانل دارای قابلیت‌های عایق صوتی خوبی هستند که در عمل به اثر عایق صوتی تا ۳۳ دسی‌بل تبدیل می‌شود.

پنل هایی با هسته EPS

تاریخچه ساندویچ پانل ها با EPS (پلی استایرن) آغاز شد. با این حال، این نوع هسته به تدریج با پشم معدنی و در درجه اول با پلی اورتان جایگزین شده است.

اگر هر سه نوع پانل را با هم مقایسه کنیم، EPS از نظر خواص عایق حرارتی بین پشم معدنی و پلی اورتان قرار دارد. اما در واکنش به آتش از پشم معدنی پایین تر است.

ساندویچ پانل با هسته EPS به نوبه خود یک راه حل اقتصادی است که می تواند با موفقیت در هر زمان که نیازهای سختگیرانه ای برای مقاومت در برابر آتش یا عایق حرارتی وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

مفاصل پانل

امکان پیوستن پنل ها به هم نیز وجود دارد. این در مورد انواع پانل های دارای هسته های پلی اورتان یا پشم معدنی صدق می کند. این امکان هم برای پانل هایی با بست های آشکار (نوع استاندارد) و هم برای بست های مخفی (نوع پلاس) وجود دارد.

دلیل شماره ۳: "چگونه چند رنگ را به هم متصل کنیم؟"

جدای از کارکردهای اساسی سازه های صنعتی، توجه به زیبایی شناسی به طور فزاینده ای مورد توجه قرار می گیرد. ظاهر محل کسب و کار ما، خواه یک انبار، کارخانه تولید، فروشگاه یا نمایشگاه خودرو باشد، اغلب میزان اعتماد به برند را تعیین می کند. به همین دلیل است که افزودن شخصیت منحصر به فرد توسط صاحب پروژه به پروژه بسیار مهم شده است.

ظفر آهن راه حل های جالب بسیاری را با طیف وسیعی از پروفیل ها، انواع پوشش (به عنوان مثال حصیر) و رنگ های روکش (بیش از ۳۰ رنگ مختلف) ارائه می دهد.

طیف وسیعی از طرح‌های انتخابی را می‌توان آزادانه به هم متصل کرد، که می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای داشته باشد که توجه را به خود جلب می‌کند و نوع تجارت را برجسته می‌کند، چه سبک کلاسیک‌تر یا مدرن‌تر باشد.

به دلیل سطح غیر متخلخل، ساندویچ پانل ها سریع و آسان تمیز می شوند. واشرهای فشار استاندارد برای این منظور مناسب هستند. مواد پوشش پانل کاملاً در برابر ضربه جت آب مقاوم هستند، بنابراین تمیز کردن منظم ساختار را برای سالهای زیادی جدید نگه می دارد.

دلیل شماره ۴: “تولید در یک کارخانه”

پانل های فلزی ظفر آهن با طیف کاملی از لوازم جانبی در دسترس هستند. اینها شامل فلاشینگ ها (در هر رنگی، از جمله رنگ پانل) و انواع اتصال دهنده ها برای نصب پانل ها بر روی هر بستر (فولاد، بتن مسلح یا چوب) است. صاحب پروژه همچنین می تواند از بین طیف گسترده ای از مهر و موم و واشر انتخاب کند تا از بالاترین آب بندی پارتیشن ها اطمینان حاصل کند.

در انتخاب ساندویچ پانل باید بهترین دسترسی ممکن توسط نور را نیز در نظر گرفت. این می تواند توسط پنجره های کوچک ساخته شده از پلی استر، که با چشمک زن اختصاصی نیز موجود است، فراهم می شود.  نتیجه یک ساختار جذاب و به خوبی محافظت شده است که در برابر شرایط خارجی محافظت می کند.

دلیل شماره ۵: “سازه خود را تخیلی طراحی کنید”

سازه های ساندویچ پانل را می توان آزادانه مرتب کرد. پردازش مواد آسان است، بنابراین ساختمان‌ها را می‌توان با پنجره‌ها و دروازه‌ها در هر کجا که لازم است طراحی کرد.

دلیل شماره ۶:”ساخته شده برای همه کار”

در سفر در طول و عرض اروپا، نمی توانید صدها سازه ساخته شده با پانل های ساندویچ را از دست بدهید. جالب اینجاست که امروزه اینها فقط سازه های صنعتی نیستند. پروژه های مسکونی به طور فزاینده ای محبوب می شوند و بسیاری از دفاتر طراحی حتی مفاهیم آماده را بر اساس چنین برنامه هایی ایجاد می کنند.