ساندویچ پانل یک محصول ساختمانی سه لایه است که از دو ورق فولادی گالوانیزه رنگی و هسته بین آنها تشکیل شده است.

فن آوری تولید پانل های ساندویچ به واسطه معماران آمریکایی فرانک لوید رایت و آلدن بی داو ظاهر شد که اولین کسانی بودند که از آن در پروژه های خود استفاده کردند. قبلاً در سال ۱۹۵۹، شرکت آمریکایی Koppers Inc. تولید انبوه پانل های ساندویچ را آغاز کرد. قدیمی ترین تولیدکنندگان ساندویچ پانل در اروپا شرکت فنلاندی Rannila که اکنون با نام تجاری Ruukki شناخته می شود، شرکت ایرلندی Kingspan و شرکت ایتالیایی Cannon هستند.

ساندویچ پانل ها دارای خواص زیبایی شناختی خوب، ویژگی های عالی صرفه جویی در انرژی و همچنین می توانند به سرعت مونتاژ شوند و بنابراین به طور گسترده برای ساخت و ساز ساختمان های تجاری و اداری، ساختمان های اسکلت پیش ساخته از جمله مجتمع های انبار، اشیاء صنعتی و سازه های کشاورزی استفاده می شوند.

نوع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها بسته به کاربردشان به دو دسته دیواری و سقفی تقسیم می شوند. در انتخاب ساندویچ پانل های دیواری، پارامترهای کلیدی مهندسی حرارت، مقاومت و ویژگی های حفاظت در برابر آتش است، در حالی که برای پانل های سقف، ظرفیت باربری و عمر طولانی نیز اهمیت دارد.

 

ساندویچ پانل های سقفی باید از هوابندی کامل و استحکام لازم سقف اطمینان حاصل کنند، به همین دلیل توصیه می شود از پانل هایی با مشخصات ویژه استفاده شود.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل و ذخیره انرژی

خواص صرفه جویی در انرژی ساندویچ پانل ها با توجه به نوع هسته، هوابند بودن قفل و وجود آب بندی در آن تعیین می شود.

یک مهر و موم می تواند از بوتیل باشد که در زمان نصب پانل ها نصب شده است، یا EPDM در قفل پانل ها در حین تولید نصب شده باشد، که هوابندی بهتر و کارایی انرژی قفل پانل ساندویچ را تضمین می کند.

یک پارامتر مهم بازده انرژی پانل های ساندویچ مقاومت حرارتی (R0) است که تلفات حرارتی در قسمت قفل سازه را در نظر می گیرد. حداقل مقاومت حرارتی کاهش یافته (در ۲۵ درجه سانتیگراد) برای ساندویچ پانل های با کیفیت تولید کنندگان برجسته اروپایی در جدول زیر ارائه شده است:

جدول حرارتی ساندویچ پانل

پانل های با مقاومت حرارتی کمتر از پارامترهای ذکر شده، برای استفاده در ساخت ساختمان های کم مصرف توصیه نمی شود.

استفاده از هسته های مدرن مانند پشم معدنی و PIR امکان ساخت ساختمان هایی با مصرف انرژی حتی صفر را فراهم می کند. ساخت ساختمان‌ها و انبارهای غیرفعال با محیط گازی تنظیم‌شده مستلزم استفاده از راهکارهای فنی در آب‌بندی تمامی تکیه‌گاه‌ها و همچنین استفاده از پانل‌های ساندویچ با افزایش بازده انرژی است که امکان حذف تقریباً کامل تلفات انرژی را فراهم می‌کند. یک ساختار ساختمانی با پانل ساندویچ را می توان بازده انرژی در نظر گرفت، اگر هوابندی آن کمتر از ۱.۵ متر مکعب در متر مربع ساعت باشد.

ساندویچ پانل ها با ماژول های فتوولتائیک یکپارچه (باتری های خورشیدی) نوآورانه ترین راه حل های صرفه جویی در انرژی هستند.

بخوانید >> عرشه فولادی 

هسته ساندویچ پانل

هسته ساندویچ پانل (لایه عایق) ویژگی هایی مانند دوام، عایق حرارتی و صوتی و خواص حفاظت در برابر آتش را تضمین می کند.

انواع مختلفی از هسته ها در تولید ساندویچ پانل استفاده می شود. پشم معدنی، پلی یورتان فوم شده (PU، PUR) و اصلاح آن – فوم پلی ایزوسیانورات (PIR، IPN)، و همچنین پلی استایرن فوم شده (فوم پلاستیکی) بیشترین کاربرد را دارند.

 

پانل های پر شده با پلاستیک فوم دار دارای بدترین ویژگی های عملیاتی هستند، بنابراین، به عنوان یک قاعده، برای ساخت سازه های موقت با عمر مفید تا ۱۰ سال و بدون نیاز به حفاظت در برابر آتش استفاده می شود، زیرا پلاستیک فوم قابل احتراق است. جدای از آن، پلاستیک فوم دار دارای تضعیف صدای کمی است و باعث پخش شدن قالب می شود. تنها مزیت ساندویچ پانل های پلاستیکی فوم دار قیمت پایین آنهاست.

پشم معدنی همیشه به عنوان گسترده ترین ماده، در پانل های ساندویچ با افزایش درجه آتش سوزی (تا EI360) استفاده می شود . به عنوان مثال، در پارتیشن های نسوز. مقدار U پشم معدنی در محدوده λ=۰.۰۳۸-۰.۰۴۴ W/mK متفاوت است. بسته به ویژگی های لازم، از پشم معدنی با تراکم های مختلف در ساختار ساندویچ پانل استفاده می شود: چگالی کم (کمتر از ۹۰ کیلوگرم بر متر مکعب) – برای پارتیشن های داخلی، چگالی متوسط (۹۵-۱۱۵ کیلوگرم بر متر مکعب) – برای دیوارهای خارجی و سقف. پانل ها یا افزایش تراکم (۱۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب و بیشتر) – برای پارتیشن های نسوز و پانل های دیواری که ظرفیت باربری آنها افزایش یافته است. ویژگی های پشم معدنی باعث استفاده گسترده از پانل های ساندویچ با چنین هسته ای در ساخت انبارهای مواد قابل احتراق، تولیدات دارای خطر آتش سوزی و همچنین ساختمان هایی با نیازهای صوتی افزایش یافته است.

ساندویچ پانل های فوم پلی یورتان به دلیل وزن کم در نصب راحت هستند (در بیشتر موارد، چگالی فوم پلی یورتان در پانل ها از ۳۲ تا ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب است) و ویژگی های صرفه جویی در انرژی بالاتری دارند (λ=۰.۰۲۰-۰.۰۲۱ W/mK) نسبت به پشم معدنی

پلی یورتان فوم شده رطوبت را جذب نمی کند و بنابراین می تواند به طور موفقیت آمیزی در پانل های کارواش، استخرهای شنا، تولیدات با رطوبت بالا (خانه های مالت آبجوسازی، مزارع قارچ و غیره) و همچنین اشیایی که در نزدیکی بدنه های آبی قرار دارند استفاده شود.

ساندویچ پانل با هسته پلی یورتان فوم شده در اجسام با الزامات ایمنی آتش پایین و همچنین در انبارهای سرد (یخچال و فریزر، از جمله با محیط گاز تنظیم شده) استفاده می شود. در این مورد، درج‌های پلی‌پروپیلن باید روی فیکس‌کننده‌های پانل استفاده شود تا از پل سرد و کاهش تلفات حرارتی جلوگیری شود.

 

شایان ذکر است که پلی یورتان فوم دار متعلق به مواد قابل احتراق (گروه احتراق G1) و قابل اشتعال (گروه M1-M1) است، در حالی که درجه آتش ساندویچ پانل با هسته پلی اورتان فوم دار EI15 است.

پلی ایزوسیانورات فوم دار (PIR) نشان دهنده نسل جدیدی از هسته پلی اورتان (λ=۰.۰۲۰-۰.۰۲۱ W/mK) با درجه آتش تا EI45 است. هسته پلی ایزوسیانورات فوم دار نوع E-PIR دارای امتیاز آتش EI15-EI30 است، در حالی که X-PIR – تا EI45 است .

 

IPN علامت تجاری پلی یورتان فوم اصلاح شده (λ=۰.۰۲۰-۰.۰۲۲ W/mK) است که در ساندویچ پانل Kingspan استفاده می شود. در این مورد، IPN با توجه به ویژگی های آن بیشتر با نوع X-PIR مطابقت دارد، در حالی که IPN-L نزدیک به E-PIR است. یکی از اشکالات IPN عدم وجود این نوع هسته در بین هسته های توصیه شده در استاندارد اروپایی DSTU B EN 14509:2014 است که تأیید ویژگی های کیفی محصولات با چنین هسته ای را پیچیده می کند و عمر طولانی آن را تضمین نمی کند.

هسته IPN

هسته IPN

هسته PIR

هسته PIR

هسته پشم معدنی

هسته پشم معدنی

هسته فوم پلاستیکی

هسته فوم پلاستیکی

معماری ساندویچ پانل

طیف وسیعی از پانل های ساندویچ ارائه شده در بازار ایران، امکانات تقریبا بی پایانی را برای ایجاد معماری منحصر به فرد فراهم می کند. راه حل های رنگی غنی، تغییرات در جهت نصب، انواع پروفیل ها و دکوراسیون، معمار را قادر می سازد تا از ساندویچ پانل ها نه تنها به عنوان سازه، بلکه به عنوان عنصر طراحی ساختمان استفاده کند.

ساندویچ پانل ها با روکش فولادی با روکش پلیمری می توانند رنگ های استاندارد  و سفارشی داشته باشند. محدوده سایه های رنگی ممکن پانل ها بر اساس استانداردهای رنگ بین المللی RAL، RR یا NCS تعیین می شود.

هنگام انتخاب رنگ ساندویچ پانل، باید به توانایی فلز دارای رنگ های مختلف در گرما و انبساط توجه کرد، زیرا این امر تا حد زیادی طول عمر و ویژگی های زیبایی شناسی پانل ها را تعیین می کند. هرچه رنگ تیره‌تر باشد، سطح بیرونی بیشتر گرم می‌شود، بنابراین رنگ‌های تیره برای استفاده در سقف توصیه نمی‌شوند، جایی که پانل‌ها در اثر نور خورشید قوی‌تر گرم می‌شوند و ممکن است موج‌دار شوند، در حالی که روکش می‌تواند از هسته جدا شود. همچنین نصب ساندویچ پانل تیره در نمای جنوبی توصیه نمی شود، زیرا پانل ها در آنجا خم می شوند و در نتیجه موج ایجاد می کنند، به خصوص اگر پانل ها بیش از ۶ متر طول داشته باشند.

خرید ساندویچ پانل

انواع مختلفی از پروفیل های رو به رو ساندویچ پانل وجود دارد: ریزپروفایل، خطی، موج دار، صاف، مهری و سینوسی. با توجه به ویژگی های فنی تولید، سطوح صاف و سینوسی فقط برای پانل هایی با هسته پلی یورتان فوم شده امکان پذیر است. برای مکان هایی که لازم است از تجمع گرد و غبار جلوگیری شود یا شستشوی مکرر برنامه ریزی شده است، برای راحتی باید از پانل هایی با سطوح صاف یا میکروپروفیل استفاده شود.

ساندویچ پانل ها را می توان به صورت افقی، عمودی یا در شیب نصب کرد. استفاده از ساندویچ پانل حتی برای نصب دیوارهای منحنی مجاز است، اگر شعاع منحنی ۳۰ متر یا بیشتر باشد. برای تطبیق یکنواخت تغییر شکل پانل ها، توصیه می شود آنها را در یک دهانه نصب کنید.

 

مجموعه ای از تولید کنندگان پیشرو ساندویچ پانل امکانات بیشتری را برای دکوراسیون خود ارائه می دهند، مانند اعمال هر گونه تصویر رنگی بر روی سطح پانل ها، یا نصب نماهای تهویه شده با آستر تزئینی بالای پانل های ساندویچ.

نمای ساندویچ پانل

جمع بندی

همانطور که در این پست به آن اشاره شده بود امروزه ساندویچ پانل یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی می باشد . و از طرفی هم دارای استحکام بالا و صرفه اقتصادی می باشد . شما همچنان می توانید برای دریافت و اطلاعات بیشتر و یا خرید با کارشناسان فروش ظفر آهن تماس بگیرید .

دیگر مطالب وب سایت