این سوالی است که هر از گاهی از ما پرسیده می شود: کدام پوشش سقف بهترین عملکرد را دارد؟ پاسخ کوتاه و ساده این است ” بستگی دارد.” به این دلیل که در مورد عملکرد، طول عمر و مناسب بودن پوشش سقف الاستومری، متغیرهای زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

در زیر، ما یک نمای کلی از مزایا، انواع شیمی و خواص فیزیکی برای جستجو در محلول پوشش موثر ارائه می دهیم.

مزایای پوشش سقف

پوشش های الاستومری سقف مدت زیادی است که وجود داشته است. همانطور که گفته شد، بسیاری از صاحبان و مدیران تسهیلات هنوز نسبتاً از مزایای بی شماری که ارائه می دهند بی اطلاع هستند.

قبل از اینکه به نقاط قوت و ضعف انواع مختلف مواد شیمیایی پوشش موجود در صنعت بپردازیم، اجازه دهید به طور کلی در مورد مزایای بسیاری که یک سیستم پوشش ارائه می کند ایده ای داشته باشیم.

هزینه کمتر

تعویض سقف می تواند بسیار گران باشد. بسته به نوع سقفی که دارید، یک تعویض کامل می تواند از ۵ تا ۱۵ دلار در هر فوت مربع هزینه داشته باشد.

از سوی دیگر، سیستم پوشش سقف (یا سیستم ترمیم سقف)، تمام مزایای یک سقف جدید را اما برای کسری از هزینه فراهم می کند.

پوشش های سقف به طور مستقیم بر روی سطوح سقف موجود اعمال می شود. به این ترتیب، آنها کسری از هزینه های کار و مواد مرتبط با جدا کردن و جایگزینی سقف سنتی را بر عهده دارند. این بدان معنی است که شما می توانید انتظار داشته باشید که با نصب سیستم پوشش سقف ۵۰ تا ۷۰ درصد کمتر هزینه کنید.

طول عمر بالا

شاید شناخته شده ترین کیفیت سیستم پوشش الاستومری توانایی آن در افزایش عمر سقف باشد. سقف تجاری متوسط تنها حدود ۲۰ سال عمر می کند، اما افزودن یک سیستم پوشش می تواند عمر مفید سقف را تا ۱۰، ۱۵ یا حتی ۲۰ سال افزایش دهد.

اگر سیستم پوشش به درستی نصب و نگهداری شود، پتانسیل این را دارد که چندین بار دوباره پوشش داده شود.

همچنین می تواند به طور قابل توجهی نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم را کاهش دهد.

هزینه های انرژی را کاهش می دهد

پوشش سقف شما یک راه عالی برای بهبود بهره وری انرژی ساختمان شما است.

بر خلاف مصالح معمولی بام تیره رنگ، پوشش های سقف سفید می توانند ۸۰ تا ۹۰ درصد از اشعه های UV خشن خورشید را منعکس کنند و جریان گرما را به ساختمان شما کاهش دهند. این امر بار کاری سیستم های HVAC را در ماه های گرم تابستان کاهش می دهد و هزینه های خنک کننده داخلی را به طور متوسط تا ۲۰٪ کاهش می دهد.

علاوه بر این، کیفیت انعکاسی و انتشاری برتر یک سیستم پوشش می تواند دمای سطح سقف را به میزان قابل توجهی کاهش دهد (تصویر بالا) و محیط کار راحت تری را برای ساکنان ساختمان فراهم کند.

فضاهای بدون شرط می توانند کاهش دمای محیط را نیز تجربه کنند.

پایداری را بهبود می بخشد

در سال‌های اخیر، تقاضا برای راه‌حل‌های بام پایدارتر به‌دلیل قوانین سخت‌گیرانه‌تر زیست‌محیطی و قوانین ساختمانی و همچنین افزایش نگرانی برای محیط‌زیست، به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است.

تخریب سقف های تجاری سالانه میلیون ها تن زباله را به محل های دفن زباله وارد می کند.

در مقابل، قبل از استفاده از یک سیستم پوشش تجاری سقف نیازی به پاره شدن نیست و به شما این امکان را می دهد که از مواد سقف موجود با حداقل تأثیر بر محیط استفاده مجدد کنید.

همانطور که در بالا ذکر شد، چشم انداز پوشش مجدد نیز به افزایش پایداری کمک می کند.

دوستدار محیط زیست

علاوه بر بهبود تلاش‌های پایداری، بسیاری از پوشش‌های الاستومری امروزی بدون VOC (ترکیبات آلی فرار) تولید می‌شوند که آنها را برای محیط زیست بسیار ایمن‌تر می‌کند.

این همچنین به این معنی است که ساختمان‌های دارای سیستم بازسازی سقف می‌توانند برای برنامه LEED شورای ساختمان سبز ایالات متحده واجد شرایط باشند.

انواع رایج پوشش سقف

انتخاب بهترین پوشش برای یک محیط بام خاص به عوامل مختلفی مانند نوع سقف، سن، شرایط آب و هوایی، نگرانی های محیطی، زیبایی شناسی و غیره بستگی دارد. در زیر، نگاهی عمیق به برخی از نقاط قوت و ضعف کلیدی می اندازیم. رایج ترین انواع پوشش های امروزی

اکریلیک

پوشش سقف اکریلیک از مقاوم ترین و ارزان ترین پوشش های الاستومری در صنعت می باشد. این پوشش‌های بسیار انعکاسی که از پلیمرهای امولسیونی با جامدات بالا و زیست‌کش‌های قوی تشکیل شده‌اند، به‌طور ایده‌آل برای آب‌وهوای شدید UV مناسب هستند و مقاومت بالایی در برابر کپک و تجمع کثیفی ایجاد می‌کنند.

پوشش‌های اکریلیک اغلب برای بازسازی سقف‌های فلزی قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما روی تعدادی از لایه‌های مختلف سقف مانند قیر اصلاح‌شده، سقف‌های تک لایه، سقف‌های ساخته شده و اسپری فوم پلی‌اورتان نیز کار می‌کنند.

کار کردن با اکریلیک ها آسان است و در رنگ های مختلف استاندارد، درجه یک و سفارشی موجود است. این مواد را می توان با اسپری یا رول به میزان ۷۵/۰ تا ۵/۱ گالن در هر ۱۰۰ فوت مربع بسته به بستر استفاده کرد.

اکریلیک ها به خوبی در برابر آب انباشته نمی ایستند و فقط برای سقف هایی با زهکشی مثبت توصیه می شوند. کاربردهای دمای سرد نیز می تواند مشکل ساز باشد.

از آنجایی که اکریلیک ماده ای مبتنی بر آب است، دمای ۵۰ درجه فارنهایت یا کمتر از آن می تواند بر چسبندگی به لایه سقف تأثیر منفی بگذارد و زمان پخت را مختل کند.

امولسیون آسفالت

یکی دیگر از مواد پرکاربرد ترمیم سقف امولسیون آسفالت است. این محصول از ذرات آسفالت پراکنده در آب با خاک رس استفاده شده به عنوان عنصر اتصال تشکیل شده است.

به طور کلی به رنگ سیاه یا قهوه ای، امولسیون آسفالت حاوی ترکیبات آلی و معدنی و همچنین پرکننده های دیگر برای افزایش استحکام و دوام است.

امولسیون آسفالت ارزان است و کار با آن آسان است. این معمولاً برای تراز کردن “تمساح” و سایر بی نظمی هایی که معمولاً روی سطوح قیر اصلاح شده و سطوح سقف ساخته شده رخ می دهد استفاده می شود.

اگرچه می توان آن را به عنوان یک ماده سقفی مستقل نصب کرد، امولسیون آسفالت معمولاً برای ارائه یک غشای پایه یکپارچه برای سایر سیستم های پوشش سقف الاستومری استفاده می شود که بازتاب بهتر و پایداری UV را ارائه می دهد.

امولسیون آسفالت معمولاً به ۳ تا ۴ گالن در هر ۱۰۰ فوت مربع بسته به بستر نیاز دارد. ممکن است برای دستیابی به نتایج مناسب، چندین پاس لازم باشد.

امولسیون های آسفالتی یک محصول مبتنی بر آب هستند که آنها را در برابر دماهای یخ زدگی حساس می کند. همچنین کار با آنها در شرایط آب و هوایی سرد بسیار دشوار است.

لاستیک بوتیل

پوشش های بوتیل یک پلیمر مبتنی بر حلال هستند که بیشتر به دلیل ازدیاد طول و استحکام کششی استثنایی خود شناخته شده اند. آنها بسیار بازتابنده هستند، سریع خشک می شوند و برای نگهداری و تعمیر سقف عالی هستند.

به دلیل نفوذپذیری کم، پوشش‌های لاستیکی بوتیل معمولاً به‌عنوان یک سد ضد بخار بر روی سیستم‌های فوم پلی‌اورتان اسپری در کاربردهای سردخانه/فریزر استفاده می‌شوند.

یک سیستم پوشش بوتیل برای انواع سطوح سقف تجاری از جمله فلز، قیر اصلاح شده، سقف های تک لایه، سقف های ساخته شده و فوم پلی اورتان اسپری مناسب است.

آنها معمولاً به رنگ سفید، خاکستری یا قهوهای مایل به زرد هستند و می توان آنها را با سرعت حدود ۲ گالن در هر ۱۰۰ فوت مربع اسپری یا رول کرد.

عیب اولیه پوشش بوتیل محتوای کم جامد آن است. این بدان معناست که برای دستیابی به ضخامت میل خشک معینی به مواد مایع بیشتری نیاز است، که باعث می شود نسبت به انواع پوشش های جایگزین مقرون به صرفه تر باشد.

آنها همچنین می توانند کار با آنها چالش برانگیز باشند و ثبات رنگ ندارند.

سیلیکون

پوشش های سیلیکونی سقف در هنگام محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش و مقاومت در برابر آب انباشته بهترین انتخاب هستند. آنها بسیار کندتر از سایر پوشش ها فرسایش می یابند بدون اینکه شکننده یا سخت شوند. فرمولاسیون های سیلیکونی مدرن دارای محتوای جامد بالایی هستند که معمولاً بیش از ۹۰ درصد است. این به این معنی است که برای دستیابی به ضخامت لایه خشک مورد نیاز به مواد کمتری نیاز است.

پوشش های سیلیکونی با افزودن حلال ها و کاتالیزور به پایه سیلیکونی ایجاد می شوند. سیلیکون موجود در رنگ‌های سفید، خاکستری یا برنزه می‌تواند بر روی انواع سقف‌ها از جمله فلزی، قیر اصلاح‌شده، تک لایه، EPDM، سقف‌های توکار و فوم پلی‌اورتان اسپری نصب شود. بسته به زیرلایه، اکثر سیستم های سقف سیلیکونی نیاز به چند لایه در ۱.۵ گالن در هر ۱۰۰ فوت مربع دارند.

سیلیکون ها خاک را به راحتی جذب می کنند. این به این معنی است که اگر سیستم به طور دوره ای تمیز نشود، به مرور زمان بازتابش را از دست می دهد. همچنین در صورت وجود رطوبت بسیار لغزنده هستند. مقاومت در برابر پارگی یکی دیگر از نقاط ضعف ذاتی است. اگر تردد عابران پیاده روی سقف انتظار می رود، به شدت توصیه می کنیم که گرانول های سقف را در سیستم قرار دهید.

ویدئو: برای یادگیری برخی از بهترین شیوه های مفید برای کار با سیلیکون اینجا را کلیک کنید.

اورتان (پلی اورتان)

هنگامی که صحبت از استحکام، دوام و چسبندگی می شود، پوشش های سقف یورتان در درجه دوم اهمیت قرار دارند. در مقایسه با سایر پوشش‌ها، در برابر ضربه مقاوم‌تر هستند و برای رسیدگی به ترافیک عابران پیاده مناسب‌تر هستند. آنها همچنین به اندازه کافی قوی هستند که انبساط و انقباض طبیعی (حرکت حرارتی) سازه های سقف و اثرات منفی آب حوضچه ای را تحمل کنند.

دو نوع اصلی پوشش اورتان وجود دارد: آلیفاتیک و معطر. آلیفاتیک ها عموماً به عنوان پوشش بالایی استفاده می شوند، زیرا پایدارتر در برابر اشعه ماوراء بنفش، مقاوم در برابر جذب کثیفی و حفظ رنگ برتر هستند. آروماتیک ها ارزان تر هستند اما به اندازه اشعه ماوراء بنفش پایدار نیستند. آنها در درجه اول به عنوان یک پوشش پایه در اکثر سیستم های بازسازی سقف استفاده می شوند. هر دو نوع را می توان به صورت اسپری یا رول اعمال کرد، با اکثر مشخصات سیستم نیاز به چند لایه با نرخ ۱.۵ گالن در هر ۱۰۰ فوت مربع دارد.

پوشش‌های یورتان به‌عنوان ماده‌ای مبتنی بر زایلن، می‌توانند برای اسپری کردن چالش برانگیز باشند، روی تجهیزات نصب سخت باشند و بسیار بدبو باشند. همچنین لازم به ذکر است که یورتان ها یک پوشش مرطوب کننده هستند، به این معنی که دائماً در حال پخت هستند – حتی در سطل.

خواص فیزیکی مهمی که باید در نظر گرفته شود

در هر سقف تجاری متفاوت است. به همین دلیل ارزیابی ویژگی های فیزیکی خاصی از پوشش برای اطمینان از مناسب بودن آن در یک محیط بام خاص مهم است. هر ویژگی ذکر شده در زیر و همچنین سایر اطلاعات فنی را می توان در برگه اطلاعات محصول سازنده پیدا کرد.

ازدیاد طول
ازدیاد طول درصدی است که در آن یک ماده می تواند قبل از شکستن آن کشیده شود. اکثر پوشش های الاستومری معمولاً بین ۲۵۰ تا ۹۰۰ درصد اندازه گیری می کنند. هر چه مقدار ازدیاد طول بیشتر باشد، پوشش مناسب تر است تا انبساط و انقباض معمولی ساختار سقف را بدون ترک، نازک شدن یا کنده شدن تحمل کند.

استحکام کششی
استحکام کششی مقدار فشاری است که یک ماده قبل از شکستن تحمل می کند. بسته به نوع شیمی، اکثر پوشش های الاستومری از ۲۵۰ تا ۱۲۰۰ psi (پوند بر اینچ مربع) نرخ دارند.

ازدیاد طول و استحکام کششی ارتباط نزدیکی دارند اما در جهت معکوس هستند. با افزایش یکی، دیگری کاهش می یابد. بهترین فرمول های پوشش تجاری سقف این دو ویژگی را متعادل می کند تا غشایی قوی و بادوام ایجاد کند که بتواند به اندازه کافی کشش داشته باشد و با سطوح سقف حرکت کند.

نفوذپذیری (مقاومت در برابر رطوبت)
نفوذپذیری یا درجه نفوذ، حالت یا کیفیت یک ماده یا غشا است که باعث می شود مایعات یا گازها از خود عبور کنند. این مقدار بسته به نوع پوشش بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال، اکریلیک ها دارای درجه پایداری بالایی هستند، به این معنی که بسیار قابل تنفس هستند. از طرف دیگر سیلیکون ها دارای درجه حرارت پایین تری هستند به این معنی که مقاومت بالایی در برابر انتقال رطوبت دارند. توجه به این نکته مهم است که نفوذپذیری بالاتر به معنای مقاومت پایین تر در برابر آب و هوا نیست.

انعکاس
انعکاس مقداری را که یک ماده می تواند نور را منعکس کند اندازه گیری می کند. معمولاً به عنوان درصدی بین ۰-۱۰۰٪ نشان داده می شود که حداقل ۸۵٪ بازتاب خوب در نظر گرفته می شود. برخلاف مصالح معمولی بام تیره رنگ، سیستم‌های پوشش سقف سفید ۸۰ تا ۹۰ درصد انرژی خورشید را به جو بازتاب می‌دهند که به طور قابل توجهی خطر افزایش گرما را در ساختار سقف کاهش می‌دهد.

انتشار
گسیل به توانایی یک ماده برای آزادسازی گرمای جذب شده اشاره دارد. این ویژگی معمولاً به صورت اعشاری بین ۰ و ۱ نشان داده می شود که ۰.۶۵ برای پوشش سقف الاستومری ایده آل در نظر گرفته می شود. این به این معنی است که ۶۵ درصد از انرژی حرارتی خورشید از پشت بام ساطع می شود، بنابراین بارهای حرارتی ساختمان کاهش می یابد و هزینه های سرمایش کاهش می یابد.

جامدات بر حسب حجم
جامدات بر حسب حجم، اندازه گیری مقدار ماده جامد پس از خشک شدن یک ماده است. درک این ویژگی برای دستیابی به ضخامت لایه خشک مورد نیاز مشخص شده برای سیستم های پوششی خاص بسیار مهم است. در حالی که هیچ تاثیری بر عملکرد یک پوشش ندارد، این ویژگی خاص مطمئناً ارزش توجه دارد.

اگرچه ویژگی‌های فیزیکی برجسته‌شده در بالا از نظر عملکرد قابل توجه‌ترین هستند، اما نکات داده دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت. برای یک نمای کلی از خواص فیزیکی محصولات American WeatherStar، برای دانلود نمودار مقایسه پوشش کامل سقف ما اینجا را کلیک کنید.

نتیجه
در نهایت، عملکرد یک پوشش سقف تجاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. هر شیمی دارای مجموعه ای از نقاط قوت و ضعف منحصر به فرد خود است. مواردی مانند نوع سقف، سن، نگرانی های زیست محیطی، زیبایی شناسی و موارد دیگر باید قبل از تصمیم گیری در مورد راه حل مناسب و طولانی مدت در نظر گرفته شوند.

اگر به یکی از سیستم های مرمت ما علاقه دارید، امروز یک بازرسی رایگان سقف را با یک پیمانکار تایید شده WeatherStar آمریکا برنامه ریزی کنید.