سه بخش معمولاً شناخته شده در صنعت ساخت و ساز وجود دارد: مسکونی، تجاری و زیرساخت. در حالی که ممکن است در ظاهر نسبتاً ساده به نظر برسد، واقعیت این است که هر کدام شامل زیرمجموعه‌ای پیچیده از مقوله‌ها هستند که به قوانین، مقررات و نیازهای برنامه‌ریزی متفاوتی نیاز دارند.

به عنوان مثال، تنها در بخش تجاری، چهار زیرمجموعه اصلی وجود دارد: صنعتی، خرده فروشی، اداری و چند خانواده. امروز، ما به دنیای پیچیده و در حال رشد ساختمان‌های صنعتی می‌پردازیم تا اطمینان حاصل کنیم که شما به اطلاعات مورد نیاز برای یک پروژه موفق مجهز هستید.

ساختمان صنعتی چیست؟

ابتدا باید بدانید که ساختمان صنعتی دقیقاً چیست؟ همانطور که اشاره کردیم، ساختمان صنعتی یکی از چهار نوع اصلی املاک تجاری است که برای اهداف تجاری استفاده می شود. به بیان ساده، ساختمان‌های صنعتی کارخانه‌ها یا سایر مکان‌های بزرگ هستند که عمدتاً برای تولید یا ذخیره‌سازی مواد خام، کالاها یا خدمات برای مقاصد اقتصادی استفاده می‌شوند.

خاستگاه ساختمان های صنعتی در ایالات متحده به سال ۱۷۹۰ باز می گردد، زمانی که ساموئل اسلیتر اولین کارخانه نساجی آمریکا را افتتاح کرد، که اغلب به عنوان آغاز انقلاب صنعتی آمریکا در نظر گرفته می شود. در نهایت، اسلاتر مزایای مالی استفاده از این ساختارها را برای افزایش چشمگیر تولید کالا نشان داد. به سرعت به امروز، ساختمان های صنعتی به طور کامل شیوه زندگی آمریکایی را تغییر داده اند – با اندازه بازار تقریباً ۳۲ میلیارد دلار.

با این حال، اصطلاح “ساختمان صنعتی” بسیار گسترده است. بیایید به ۹ نوع اصلی سر بزنیم.

انواع ساختمان های صنعتی

انبار و توزیع

ساختمان‌های یک طبقه معمولی که برای ذخیره‌سازی و حمل و نقل کالاها استفاده می‌شوند، از ۵۰۰۰ متر مربع تا صدها هزار متر مربع را شامل می‌شوند. با توجه به سیستم های قفسه بندی و ذخیره سازی لازم که در زیر سقف آن قرار دارد، سقف ها معمولاً حداقل ۶۰ متر ارتفاع دارند. ویژگی‌های تعیین‌کننده اضافی شامل اسکله‌های بارگیری، درهای کامیون‌های بزرگ، و پارکینگ‌ها برای قرار دادن نیمه تریلرهای مورد استفاده برای توزیع است.

تولید

ساختمان تاسیسات تولیدی که به عنوان ساختمان‌های صنعتی سنگین نیز شناخته می‌شوند، از تجهیزات سرمایه‌ بر مورد نیاز برای تولید کالاها و مواد تشکیل شده‌اند. به عنوان مثال می توان به تجارت نفت، معدن و کشتی سازی اشاره کرد. این ساختمان ها دارای منبع تغذیه برق سه فاز هستند تا ولتاژ کافی برای راه اندازی ماشین آلات گسترده داخل دیوارهای آن را تامین کنند. آن‌ها معمولاً دارای کانال‌های سنگین همراه با سیستم‌های تهویه و اگزوز با ظرفیت بالا هستند تا مواد شیمیایی و دود مضر در داخل تأسیسات را از بین ببرند و هوای تمیز تولید کنند. در نهایت، آنها اغلب دارای خطوط هوا یا آب تحت فشار هستند تا ماشین آلات بتوانند به درستی کار کنند و همچنین جنبه های عملی مانند تخلیه کف و مخازن ذخیره سازی.

تولید سبک

در مقایسه با ساختمان های صنعتی سنگین که در بالا توضیح داده شد، تولید سبک سرمایه بری کمتری دارد. به عنوان مثال، صنایع سبک شامل منسوجات، مبلمان و محصولات الکترونیکی خانگی است. به طور مشخص، ساختمان‌های تولید سبک به مواد، فضا و قدرت کمتری برای کار کردن نیاز دارند.

یخچال و نگهداری سرد

معمولاً سردخانه‌ها و سردخانه‌ها مراکز توزیع ویژه محصولات غذایی مانند گوشت، محصولات و لبنیات هستند. این ساختمان ها اتاق هایی را به طور خاص برای سرمایش و انجماد ارائه می دهند تا محیطی با دمای کنترل شده برای حفظ کالاها قبل از توزیع فراهم کنند. سایر ویژگی های تعیین کننده عبارتند از مهر و موم های ویژه روی اسکله ها و درب های سقفی عایق شده برای نگهداری محصولات در دمای مناسب.

مخابرات و مراکز میزبانی داده

این امکانات اختصاصی (معمولاً حدود ۱۰۰۰۰۰ متر مربع) سرورهای رایانه ای گسترده و تجهیزات مرتبط را برای حفظ شبکه و داده های شرکت در خود جای می دهند. این ساختمان ها همچنین با عباراتی مانند مراکز سوئیچینگ یا سایبری و امکانات میزبانی وب شناخته می شوند، دارای یک منبع تغذیه اضافی (دو یا چند واحد) هستند تا فناوری بتواند در صورت قطعی احتمالی از یک منبع کار کند. علاوه بر این، این سازه‌ها شامل کف‌های تقویت‌شده برای تحمل وزن سنگین تجهیزات، واحدهای HVAC خاص که می‌توانند ماشین‌آلات را به‌درستی خنک کنند و سیستم‌های امنیتی گسترده می‌شوند.

FLEX

یک ساختمان انعطاف پذیر طیف گسترده ای از عملکردهای تجاری مرتبط با فرآیند تولید را در زیر یک سقف در بر می گیرد. این یک راه حل “انعطاف پذیر” برای رفع نیازهای منحصر به فرد یک شرکت ارائه می دهد. برای مثال، ممکن است یک فضای اداری را با یک انبار کوچک، مرکز تحقیق و توسعه یا حتی یک نمایشگاه پیدا کنید. ساختمان‌های فلکس معمولاً دارای فضای اداری بیشتری در مقایسه با یک انبار معمولی هستند و سقف‌های پایین‌تری از ۱۴ تا ۲۴ متر دارند.

نمایشگاه

یک ملک نمایشگاهی ترکیبی از یک منطقه نمایش عمومی با یک فضای اداری یا انبار (یا هر دو) است. یک نمونه خوب از یک نمایشگاه، نمایندگی خودرو است. ساختار و چیدمان یک نمایشگاه شبیه به یک ساختمان فلکس است. با این حال، با یک نمایشگاه، به طور کلی حدود نیمی از امکانات به فضای خرده فروشی به منظور نمایش و فروش محصولات در محل اختصاص داده شده است.

تحقیق و توسعه

نمونه دیگری از ساختمان های انعطاف پذیر یک مرکز تحقیق و توسعه است که در تمام صنایع فناوری و بیوتکنولوژی رایج است. مراکز تحقیق و توسعه اغلب شامل ترکیبی از دفاتر، آزمایشگاه‌ها، و حتی مناطق تولیدی در یک ملک پردیس مانند با هدف ایجاد و بهبود محصولات می‌شوند. در مقایسه با تاسیسات انعطاف پذیر معمولی، ساختمان‌های تحقیق و توسعه به دلیل آزمایشگاه‌های تست الکتریکی، اغلب به نیروی بیشتری نیاز دارند.

بیوتکنولوژی

تأسیسات بیوتکنولوژی زیرمجموعه دیگری از ساختمان های انعطاف پذیر هستند که عمدتاً آزمایشگاه هایی هستند که مواد شیمیایی، داروها و سایر فرآیندهای بیولوژیکی را آزمایش و تجزیه و تحلیل می کنند. ساختمان‌های بیوتکنولوژی آزمایشگاه‌های مرطوب هستند، به این معنی که آنها فضاهای آزمایشی هستند که قابلیت جابجایی انواع مختلف مواد شیمیایی و مایعات را دارند (در مقابل آزمایشگاه‌های خشک که بر شبیه‌سازی تمرکز می‌کنند). با توجه به خطرات احتمالی، ساختمان های بیوتکنولوژی نیازمند برنامه ریزی ویژه برای جلوگیری از آلودگی و نشت هستند. به عنوان مثال می توان به تهویه مستقیم، تجهیزات لوله کشی تخصصی و کنترل دما اشاره کرد.

روندهای ساختمان صنعتی

دنیای ساختمان های صنعتی پیوسته در کنار تغییرات با اقتصاد، رفتار مصرف کننده و فناوری تطبیق می یابد. در اینجا سه مورد از روندهای برتر ساختمان های صنعتی ۲۰۲۰ که باید بدانید آورده شده است.

افزایش تقاضا برای فضای انبار

بر اساس گزارش اخیر Colliers، انتظار می‌رود صنعت بهتر از هر بخش اقتصادی دیگری تأثیرات COVID-19 را تحمل کند. کووید-۱۹ نه تنها نحوه خرید کالاها، بلکه الگوهای خرید آنها را نیز به شدت تغییر داد. در واقع، گزارش شده است که COVID-19 رشد صنعت تجارت الکترونیک را بین ۴ تا ۶ سال سرعت بخشیده است. این برای ساختمان صنعتی چه معنایی دارد؟ انبارها تقاضای زیادی دارند زیرا شرکت‌های تجارت الکترونیک اکنون به فضای بیشتری برای ادامه کار نیاز دارند و طبق گزارش‌ها ۳۲۹ میلیون متر مربع از این پروژه‌ها در حال ساخت است.

افزایش در انبارهای چند طبقه

حتی به طور خاص تر، انبارهای چند طبقه در حال افزایش هستند. در حالی که انبارهای چند طبقه در شهرهای پرجمعیت در سراسر اروپا و آسیا رایج هستند، تا همین اواخر در ایالات متحده نادر بوده اند (به دلیل هزینه های مرتبط و چالش های لجستیکی). با این حال، از سال ۲۰۱۸، با ادامه رونق تجارت الکترونیک، ساخت و ساز انبارهای چند طبقه در ایالات متحده افزایش یافته است. پیش‌بینی می‌شود که انبارهای چندطبقه محبوبیت بیشتری پیدا کنند زیرا شرکت‌ها به دنبال راه‌حل‌هایی برای فعالیت در شهرهای پرجمعیت هستند که تقاضا در آن‌ها بیشتر است.

افزایش محلول های ذخیره سازی سرد

علاوه بر این، COVID-19 باعث افزایش تقاضا برای راه حل های ذخیره سازی سرد شد. در حالی که ساختمان‌های سردخانه‌ها پیش از همه‌گیری شاهد افزایش چشمگیر بودند (مثلاً با معرفی آمازون برای تحویل دو ساعته مواد غذایی)، COVID-19 رشد را تسریع کرد زیرا مصرف‌کنندگان بیشتر و بیشتری شروع به استفاده از تجارت الکترونیکی نسبت به خرید در فروشگاه کردند. یک تخمین پیش‌بینی می‌کند که این تغییر رفتار ظرف پنج سال آینده تقاضا برای راه‌حل‌های ذخیره‌سازی سرد را تا ۱۰۰ میلیون فوت مربع افزایش می‌دهد.

فرآیند ساختمان صنعتی

به دلیل ماهیت پیچیده آنها، فرآیند ساخت ساختمان های صنعتی نسبت به سایرین منحصر به فرد است. بیایید به پنج حوزه اصلی فرآیند بپردازیم:

برنامه ریزی

پس از تعیین اهداف پروژه خود، کلید یک ساخت صنعتی موفق، همکاری با یک شرکت ساختمانی قابل اعتماد و با تجربه است که چشم انداز شما را زنده می کند. برانکو از زمان تأسیس ما در سال ۱۹۳۳ در ساخت و ساز ساختمان های صنعتی تخصص داشته است – خواه یک توسعه ۲۰۰۰۰۰ متر مربعی یا یک پروژه زمینی منحصر به فرد. در طول مرحله برنامه ریزی، ما با مشخصات مناسب هزینه های سخت، جدول زمانی و موارد دیگر کمک خواهیم کرد. علاوه بر این، ما روش طراحی-ساخت را به منظور ساده‌سازی فرآیند ارائه می‌کنیم.

طرح

علاوه بر ملاحظات طراحی معمولی، ساختمان‌های صنعتی نیاز به برنامه‌ریزی نیازهای خاص متناسب با تأسیسات دارند. ملاحظات رایج شامل برنامه ریزی برای فضای کافی و جریان تجهیزات و کامیون های بزرگ (از جمله ارتفاع سقف)، لنگر انداختن مناسب ماشین آلات سنگین و اطمینان از نصب صحیح واحدهای تامین هوا و تهویه مطبوع است.

پیش ساخت

پیش ساخت شامل مراحلی مانند ایمن سازی مصالح، بازدید از محل و اخذ مجوزهای مناسب می باشد. برای ساختمان‌های صنعتی، برانکو اغلب با شرکت Butler Manufacturing شریک می‌شود تا مواد را ایمن کند. با ارائه سیستم های ساختمان فلزی با کیفیت بالا که به طور خاص برای پروژه های صنعتی طراحی شده اند، ما سابقه طولانی در تکمیل مشاغل موفق در کنار باتلر داریم.

ساخت و ساز (ایمن)

ایمنی ساخت و ساز جزء حیاتی هر ساختمانی است، با این حال ملاحظات خاصی برای ساختمان های صنعتی وجود دارد، زیرا می توانند شامل مواد خطرناک و تجهیزات خطرناک باشند. در میان آنها، شما باید لوله های فلزی را به درستی سیم کشی کنید تا از آسیب فیزیکی احتمالی (مثلاً توسط لیفتراک) محافظت کنید و از ترانسفورماتورهای صنعتی در برابر حمل و نقل کامیون در هر اسکله بارگیری مجاور محافظت کنید. یک شریک ساختمانی با تجربه در مورد این کدها و الزامات خاص به منظور برنامه ریزی و اجرای یک پروژه ایمن آگاه خواهد بود.

پس از ساخت

فرآیند پس از ساخت، بازرسی نهایی تأسیسات، از جمله جنبه های فونداسیون، برق و لوله کشی است تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به درستی کار می کند و هرگونه تنظیمات یا بهینه سازی لازم را انجام می دهد. همانطور که بحث شد، اطمینان از عملکرد تمام عملکردهای خاص مربوط به ساختمان صنعتی، مانند فضای مناسب و تهویه، برای اطمینان از موفقیت آتی آن حیاتی است.