از کودک بخواهید یک خانه بکشد و تصویر حاصل احتمالاً شامل یک خانه مربع با یک مثلث در بالا خواهد بود. این سبک سقف یک سقف شیروانی است که به عنوان سقف اوج یا شیبدار نیز شناخته می شود. سقف های شیروانی یکی از محبوب ترین سبک های سقف در ایران است و شکلی آشنا با اضلاع شیب دار دارد که یک مثلث در بالا تشکیل می دهد که به عنوان شیروانی شناخته می شود. بسته به اندازه و سبک آنها، خانه ها می توانند شامل بیش از یک شیروانی باشند.

خود شیروانی معمولاً با مصالحی که در نمای بیرونی خانه استفاده می‌شود مانند سنگ، دیوارپوش یا چوب به جای مصالح سقف ساخته می‌شود. سقف های شیروانی معمولاً در آب و هوای شرجی مانند رشت و گیلان یافت می شوند زیرا شیب تند به جای انباشته شدن در بالای خانه باعث می شود که باران و برف سرازیر شوند.

انواع جنس شیروانی

تقریباً هر نوع مصالح سقفی را می توان بر روی سقف شیروانی استفاده کرد، مانند زون آسفالتی، Cedar shake، فلز یا کاشی ساخته شده از کوتا، خاک رس یا بتن.

آسفالت یکی از متداول ترین مصالحی است که برای سقف شیروانی مورد استفاده قرار می گیرد، به خصوص اگر دارای پشتی، باسن و دره باشد، زیرا می تواند احتمال نشتی را کاهش دهد. زون های آسفالتی در برابر آب و هوا مقاوم هستند و در رنگ ها و سبک های مختلف تولید می شوند.
سقف های فلزی در برابر دماهای شدید، باد و تگرگ مقاوم هستند. در حالی که سقف های فلزی گران تر از سقف های آسفالتی شینگل هستند، بادوام هستند و نیاز به نگهداری کمی دارند.
سقف های کاشی نیز بادوام هستند و می توانند ۶۰ تا ۱۰۰ سال عمر کنند. این ماده در برابر آب و هوا مقاوم است و نگهداری آن آسان است، اما وزن کاشی ها به این معنی است که نصب می تواند پیچیده تر و در نتیجه گران تر از زونا آسفالتی باشد.
Cedar shake، که از چوب ساخته شده است، یک گزینه محبوب برای سقف های شیروانی است، زیرا در برابر نشتی در اطراف خوابگاه و مناطق دیگر مقاومت می کند. در حالی که سقف های Cedar shake جذاب هستند، نسبت به برخی از مصالح دیگر به نگهداری بیشتری نیاز دارند و در برابر آسیب آب آسیب پذیر هستند.
بسیاری از شیروانی ها دارای ارتفاع سقف های متنوع با قله ها و دره ها هستند و ممکن است شامل پنجره های خوابگاهی نیز باشند. سقف سازه شما ممکن است بخواهد برای جلوگیری از نشتی، زونا فلزی یا سقف فلزی درز ایستاده نصب کند. فلاشینگ که به قطعات نازک فلزی اطلاق می شود که برای جلوگیری از نشتی سقف استفاده می شود، باید در اطراف لبه های خوابگاه، دودکش، پنجره ها و ناودان ها نصب شود.

مزایا و معایب سقف شیروانی

در حالی که سقف های شیروانی محبوب هستند، آنها لزوما انتخاب مناسبی برای هر خانه یا هر آب و هوایی نیستند. سقف های شیروانی برای مکان هایی که بادهای شدید مکرر دارند یا مستعد طوفان هستند مناسب نیستند. سقف شیروانی ممکن است فرو بریزد اگر قاب فاقد تکیه گاه خوب باشد. برآمدگی عمیق آنها می تواند در بادهای شدید از خانه جدا شود، که همچنین می تواند باعث کنده شدن مواد از طرف های شیب دار سقف شود. اگر سقف شیروانی دارید و طوفان باد می آید، پس از طوفان باید آن را بررسی کنید.

سقف های شیروانی پیچیده می توانند چالش های معماری را برای سازنده شما ایجاد کنند زیرا دیوارهای داخلی باید ارتفاع متفاوتی داشته باشند تا با شکل سقف مطابقت داشته باشند. در برخی موارد، به خصوص اگر در منطقه ای با بادهای شدید زندگی می کنید، برای جلوگیری از آسیب باد باید تکیه گاه اضافی در سقف طراحی شود. هر دو موضوع می توانند به زمان بیشتری نیاز داشته باشند که هزینه ها را افزایش می دهد.

سقف های شیروانی ساده می توانند آسان تر ساخته شوند و بنابراین هزینه کمتری نسبت به طرح های پیچیده تر دارند. مزیت اصلی سقف های شیروانی توانایی آنها در مقاومت در برابر تجمع برف و آب است. همچنین برگ‌ها راحت‌تر از سقف شیروانی می‌لغزند تا سقف صاف.

سقف شیروانی با شیب تند به شما امکان می دهد سقف های طاقدار و فضای اتاق زیر شیروانی بیشتری داشته باشید. می توانید یک دریچه شیروانی اضافه کنید تا رطوبت از بالای خانه شما خارج شود و تهویه اضافی برای کیفیت بهتر هوای داخل خانه فراهم شود.

سقف‌های شیروانی مکمل انواع سبک‌های معماری هستند و می‌توان آن‌ها را با پایه‌ها و براکت‌ها تزیین کرد تا با زیبایی‌شناسی مدرن یا ظاهری زیباتر ویکتوریایی مطابقت داشته باشد.

تغییرات سقف شیروانی

در حالی که یک سقف قله ساده با یک شیروانی مثلثی چیزی است که اکثر مردم هنگام فکر کردن به سقف شیروانی تصور می کنند، برخی تغییرات وجود دارد که می تواند با بسیاری از سبک های خانه سازگار شود.

شیروانی: شیروانی استاندارد سقفی شیبدار است که در جلو، کنار یا پشت خانه مناطق مسطح ایجاد می کند که به آن شیروانی می گویند. خانه ها می توانند چندین شیروانی داشته باشند.
شیروانی با شیروانی: بسیاری از سقف‌های شیروانی شامل یک شیروانی است که ساختاری است که از دیوار صاف خانه بیرون زده است. خانه ها می توانند یک یا چند خوابگاه داشته باشند که اغلب دارای سقف شیروانی مخصوص به خود هستند.
شیروانی هلندی: سقف شیروانی هلندی یک سبک ترکیبی است که یک سقف پایه و یک سقف شیروانی را مخلوط می‌کند، معمولاً هر بخش شیب‌دار به دو بخش تقسیم می‌شود تا فضای داخلی بیشتر در زیر سقف باشد. این سبک سقف اغلب برای انبارها استفاده می شود.
شیروانی باز: شیروانی باز به شیروانی مسطح ساخته شده از موادی که با خانه شما مطابقت دارد، مانند سایدینگ، سنگ یا چوب، اشاره دارد.
شیروانی جعبه ای: شیروانی جعبه ای شیروانی را توصیف می کند که فراتر از سطح صاف خانه امتداد دارد و محصور است.
شیروانی جلویی: خانه‌های به سبک استعماری اغلب دارای سقف شیروانی بالای درب ورودی هستند که شیروانی صاف به عنوان یک پایه بالای در ورودی است.
شیروانی جانبی: سقف شیروانی جانبی یکی از ساده ترین پیکربندی ها است که سقف شیبدار روی دو طرف آن به صورت زاویه دار قرار گرفته است. طرفین در وسط سقف با شیروانی در زیر به هم می رسند.
شیروانی متقاطع: سقف شیروانی متقاطع به پیکربندی اطلاق می شود که دو قسمت سقف شیروانی در زوایای قائم قرار می گیرند، مانند خانه ای با دو بال. طرح شیروانی متقاطع نیز می تواند در بالای خانه و گاراژ شما استفاده شود.
شیروانی L شکل: سقف های شیروانی را می توان به اشکال مختلف پیکربندی کرد. سقف شیروانی L شکل در زوایای قائم بر روی دو بخش از یک خانه قرار می گیرد که به عنوان شیروانی متقاطع نیز شناخته می شود.
شیروانی جلوی کاذب: یک شیروانی جلوی کاذب دارای جلوهای شیروانی است که به دلایل زیبایی شناسی روی سقفی با شیب کم قرار دارند.

سبک های معماری که دارای سقف های شیروانی هستند

سقف های شیروانی آنقدر محبوب هستند که تقریباً در خانه هایی با هر سبکی یافت می شوند. پیکربندی سقف با توجه به معماری خانه متفاوت خواهد بود. سبک های مسکونی که اغلب دارای سقف شیروانی هستند عبارتند از:

مدل A: خانه‌های مدل A و  کلبه‌های سوئیسی، که اغلب در جوامع کوهستانی یافت می‌شوند، شکلی مثلثی با سقف شیروانی شیب‌دار دارند که به گونه‌ای طراحی شده است که برف به سمت زمین سر بخورد. این خانه ها معمولا دارای شیروانی جلو و عقب هستند.
خانه های ییلاقی: خانه های ییلاقی معمولا خانه های کوچکی با سقف شیروانی کم شیب هستند.
کیپ کاد: خانه‌هایی به سبک کیپ کاد معمولاً شکل ساده‌ای مربع یا مستطیل با یک یا دو طبقه و سقف شیروانی شیب‌دار، اغلب با دریچه‌ دارند.
صنعتگر: این خانه ها که به عنوان خانه هایی به سبک هنرها و صنایع دستی نیز شناخته می شوند، معمولاً دارای طرحی بدون تزیین با ایوان جلویی، پیش امدگی لبه بام و سقف شیروانی کم شیب هستند.
گرجی: خانه هایی به سبک گرجی که به نام پادشاه جورج نامگذاری شده اند، معمولاً دارای طراحی رسمی و متقارن با سقف شیروانی کناری هستند.
احیای گوتیک: این خانه ها شامل سقف های شیب دار با شیروانی های متقاطع، پنجره هایی به سبک گوتیک با طاق های نوک تیز و تزئینات تزئین شده روی شیروانی ها، پنجره ها و درها هستند.
مدل یونانی: این خانه‌های با طراحی کلاسیک معمولاً دارای ستون‌ها، پنجره‌های مستطیلی و سقف شیروانی هستند، به‌ویژه در غرب میانه و شمال شرقی که دارای یک شیروانی جلویی هستند.
جعبه نمک: این خانه‌ها عمدتاً در نیوانگلند دیده می‌شوند، سقف شیروانی با شیب تند و یک طرف کوتاه‌تر از طرف دیگر دارند. طراحی خانه شبیه یک جعبه قدیمی است که برای ذخیره نمک استفاده می شود و از آسیب نمک دریا محافظت می کند.
تودور: نمای بیرونی چوبی در طبقات بالا و پنجره‌های کناری، همراه با یک یا چند شیروانی متقاطع شیب‌دار، مشخصه خانه‌های سبک تودور است.
ویکتوریایی: هم خانه های ملکه آن و هم خانه های ویکتوریایی به سبک استیک اغلب دارای سقف شیروانی شیب دار هستند. خانه‌های ملکه آن شامل جزئیات دقیقی از جمله سقف‌های شیروانی متقاطع، برج‌ها، دودکش‌ها و ایوان‌ها می‌شود. غالباً به شیروانی ها تریم شیرینی زنجفیلی اضافه می شود. خانه‌های چوبی کمی پیچیده‌تر هستند، اما اغلب دارای سقف شیروانی شیب‌دار با برآمدگی هستند.

در حالی که سقف های شیروانی در سرتاسر شمال ایران دیده می شود، آنها بیشتر در مکان های بارانی یافت می شوند و کمتر در مناطق بادخیز یا مستعد طوفان ظاهر می شوند. با سازنده یا معمار خود صحبت کنید تا ببینید آیا سقف شیروانی با سبک، مکان و بودجه شما مطابقت دارد یا خیر.