هدف از عایق کاری سقف برای جلوگیری از نفوذ گرما از محیط بیرون به داخل ساختمان است. این روش ثبات دما را فراهم می کند و از نفوذ نویز ناخواسته جلوگیری می کند. اهمیت عایق حرارتی اخیراً عمدتاً به دلیل تغییر استانداردهای عایق در سراسر جهان افزایش یافته است ، که تقاضاهای بالاتری را برای مقاومت حرارتی سازه های ساختمانی برای کاهش اتلاف انرژی برای گرمایش یا سرمایش ایجاد می کند. مواد عایق نه تنها باید ویژگی های حرارتی بالایی داشته باشند، بلکه باید دارای خواص مکانیکی کافی نیز باشند تا بتوانند بارها را تحمل کنند. انتخاب های عاقلانه عایق منجر به سیستم های سقف موفقی می شود که در درازمدت کار می کنند، در حالی که انتخاب های ضعیف می تواند برای عملکرد سقف مضر باشد.

مزایای عایق بندی سقف

کاهش هزینه های انرژی یکی از دلایل اصلی برای ارزیابی مجدد عایق در ساختمان ها است. چه ساختن یک خانه جدید، چه در حال بازسازی خانه فعلی خود، انتخاب سیستم عایق شما توجه جدی را ایجاب می کند. افزودن عایق می تواند یک عمر صرفه جویی در انرژی را به شما ارائه دهد و در عین حال بهره وری انرژی و راحتی خانه شما را بهبود بخشد. چندین مزیت را فراهم می کند.

  • عملکرد حرارتی بالایی را ارائه می دهد
  • استحکام مکانیکی خوبی می دهد
  • در برابر تشعشعات خورشیدی مقاوم است
  • به عنوان مانعی برای هوا، باد و رطوبت عمل کنید
  • با استفاده از عایق بیرونی و داخلی از انتقال بخار جلوگیری کنید
  • ردپای کربن شما را کاهش می دهد
  • از رشد کپک ها جلوگیری می کند

انواع عایق سقف

عایق پتو یا عایق حصیر : به صورت رول یا تیرهای با پشت فویل ساخته می شود و با استفاده از چوب های چوبی بین تیرچه ها یا تیرچه ها در جای خود قرار می گیرد. این از پشم شیشه یا معدنی ساخته شده است، اما گاهی اوقات از الیاف پلاستیکی و الیاف طبیعی نیز ساخته می شود.

عایق تخته های فوم : یک جایگزین عالی برای عایق بسیار متداول شیشه ای خفاشی که در اکثر خانه های ما وجود دارد. دارای R-Value بالاتری در هر اینچ ضخامت است، در برابر رطوبت مقاوم است و کار با آن آسان است. فوم بردهای معمولی از پلی استایرن، پلی ایزوسیانورات و پلی اورتان ساخته شده اند.

سد تابشی : تابش گرما را منعکس می کند و از انتقال از یک طرف سد به سمت دیگر به دلیل سطح بازتابنده و کم انتشار جلوگیری می کند. مانع تابشی ممکن است یک یا دو طرفه باشد. مانع تابشی یک طرفه ممکن است به مواد عایق مانند پلی ایزوسیانورات، فوم سخت، عایق حباب دار یا تخته رشته ای متصل شود.

عایق دمنده : بین گل میخ های دیوار و تیرچه های سقفی به سرعت و به راحتی پر می شود. آیکون دمیده شده همچنین هنگام ته نشین شدن شکاف ها و فضاهای کوچک را می پوشاند و این نقاط یواشکی را که در غیر این صورت هوای سرد وارد می شد پر می کند.

عایق فوم اسپری شده و فوم در محل : روش عایق فوم مایع که در آن مواد را می توان اسپری کرد، در محل کف کرد، تزریق کرد یا ریخت. عایق فوم در محل را می توان برای عایق کاری و کاهش نشت هوا به دیوارها، سطوح زیر شیروانی یا زیر کف دمید. برخی از تاسیسات می توانند R-value بالاتری نسبت به عایق batt سنتی برای همان ضخامت داشته باشند و می توانند حتی کوچکترین حفره ها را پر کنند و یک مانع هوایی موثر ایجاد کنند.

انواع مواد عایق سقف

انواع مختلفی از مواد وجود دارد که برای انواع مختلف عایق سقف بنا به نیاز پروژه استفاده می شود.

انواع مختلفی از مواد عایق سقف بر حسب نیاز پروژه مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه هر یک توضیح داده شده است.

الیاف چوب : یک صفحه عایق آلی متشکل از چوب، نیشکر یا الیاف گیاهی مخلوط با پرکننده ها و چسباننده ها. عایق می تواند آسفالت آغشته یا روکش آسفالت باشد تا مقاومت در برابر رطوبت را افزایش دهد.

فوم پلی یورتان : یک تخته عایق حرارتی که در یک فرآیند شیمیایی از فوم پلی اورتان سفت و سخت ترکیب شده با یک کاتالیزور ایزوسیانورات تولید می شود. این یک راه حل بسیار جهانی و کارآمد برای انواع سقف های در معرض دید است.

پشم معدنی : ساخته شده از شیشه بازیافتی یا پشم سنگ که نوعی عایق ساخته شده از بازالت است. پشم معدنی را می توان به صورت چوبی یا به عنوان یک ماده شل خریداری کرد.

پشم سنگ – نوعی عایق پشم معدنی که از الیاف سنگ بازالت تولید می شود. این یکی از رایج ترین راه حل ها برای سقف های اکسپوز مکانیکی است، به ویژه در مواردی که مقاومت بسیار بالایی در برابر حریق مورد نیاز است.

پلی ایزوسیانورات : یک هسته عایق پلاستیکی فوم سلول بسته که بین فیسرهای نمدی آلی یا معدنی، فیسرهای حصیری الیاف شیشه، یا فویل های آلومینیومی تقویت شده با الیاف شیشه قرار می گیرد.

فایبرگلاس : از الیاف شیشه ای بسیار ظریف تشکیل شده است. معمولاً در دو نوع مختلف عایق استفاده می شود که عبارتند از بت و رول و شل پر. همچنین به عنوان تخته های سفت و سخت و عایق کانال موجود است.

سلولز : یک ماده عایق سازگار با محیط زیست متشکل از ۷۵-۸۵٪ الیاف کاغذ بازیافتی، معمولا کاغذ روزنامه پس از مصرف. ۱۵ درصد دیگر یک ضد حریق مانند اسید بوریک یا سولفات آمونیوم است. به دلیل فشردگی مواد، سلولز تقریباً فاقد اکسیژن در داخل آن است.

اسپری فوم پلی اورتان – از مخلوط کردن و واکنش مواد شیمیایی برای ایجاد کف ساخته می شود. مواد در حال اختلاط و واکنش بسیار سریع واکنش نشان می‌دهند و در تماس منبسط می‌شوند و کفی ایجاد می‌کنند که عایق، هوا را می‌بندد و یک مانع رطوبتی ایجاد می‌کند.

شیشه سلولی : متشکل از شیشه خرد شده همراه با یک عامل کف کننده. اجزاء مخلوط شده، در قالب قرار می گیرند و حرارت داده می شود که شیشه را ذوب می کند و عامل کف کننده را تجزیه می کند.

تخته گچی : پانل هسته گچی غیر ساختاری، غیر قابل احتراق، مقاوم در برابر آب و تصفیه شده. این تخته با روکش اختصاصی و غیر آسفالتی در یک طرف برای افزایش چسبندگی سقف به غشاء موجود است.

پلی استایرن : یک ماده ترموپلاستیک شفاف معمولاً برای ساخت عایق های فوم تخته یا تخته مهره، عایق بلوک های بتنی و نوعی عایق پرکننده شل متشکل از دانه های کوچک پلی استایرن استفاده می شود.

پلی ایزوسیانورات: یک نوع گرما سخت از فوم پلاستیکی سلول بسته که حاوی گاز کم رسانایی و بدون هیدروکلرو فلوئوروکربن در سلول های خود است. عایق پلی ایزوسیانورات به صورت مایع، فوم اسپری شده و فوم تخته سفت و سخت موجود است. همچنین می توان آن را به پانل های عایق چند لایه با انواع روکش ها تبدیل کرد.

پرلیت : از شیشه های آتشفشانی سیلیسی غیر آلی منبسط شده، پرلیت ترکیب شده با الیاف آلی و چسب ها تشکیل شده است. سطح بالایی تخته عایق دارای یک روکش آسفالت یا یک پوشش اختصاصی است که برای محدود کردن چسب فرموله شده است.

سنگ شیشه و پشم معدنی: عمدتاً با استفاده از شیشه یا سنگی ساخته می‌شود که در دمای بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد ذوب شده و به رشته‌های ریز پشم ریسیده شده است. یک عامل اتصال نیز برای کمک به نگه داشتن رشته ها در کنار هم اضافه می شود.

الیاف طبیعی – تعداد کمی از الیاف طبیعی از جمله پنبه، پشم گوسفند، کاه و کنف – به عنوان مواد عایق استفاده می شود.

نتیجه

در حالی که برخی از محصولات عایق بهتر می توانند این کار را انجام دهند، به طور کلی توصیه می شود که یک پیمانکار عایق حرفه ای یا دارای گواهینامه کار عایق کاری را انجام دهد. با این حال، به عنوان مصرف کننده، باید در مورد انواع مواد عایق موجود همانطور که در بالا توضیح داده شد، مطلع شوید.